MENU
Üye Ol | Giriş Yap

Köpek

Köpek

En yakın dostlarımız olan köpekler, bundan 15 bin yıl önce kurtlardan evcilleştiler. Köpekler önce Doğu Asya’da muhtemelen de Çin’de evcilleştirildi. Zamanla farklı türlerle çiftleşerek bugün ki türler doğmuş oldu. Köpekler ilk evcilleşen hayvanlar olarak biliniyorlar. İnsanlarla uzun yıllardır yaşadıkları için de insani özelliklerin bazılarını taşıyorlar. Sadakat, dostluk hissi ve sevgi gösterme huyları bizlerle kurdukları bağın kuvvetinden kaynaklanıyor. Zamanla o kadar bizden oluyorlar ki aile ferdi olarak görülüyorlar.

Köpekler tıpkı insanlar gibi son derece sosyal hayvanlardır. Genel davranış becerileri, eğitim alabilmeleri, oyun oynamada istekli olmaları, hüznü ve mutluluğu hissetmeleri bizlerle köpekler arasında özel bağlar geliştiriyor. Tıpkı bizim gibi ev halkını özlüyorlar, korumacı bir tavır sergiliyorlar ve aile ferdi olduklarını biliyorlar. İnsanların köpeklerini “en iyi dostum” olarak tanımlanmaları boş bir ifade değil.

Aynı zamanda toplum yaşamında da aktif rol alıyorlar. Eğitilmiş polis köpekler ve engelli bireylere eşlik eden rehber köpekler bildiğimiz anlamda bir işe sahipler ve toplumsal gelişimin çok büyük bir parçası halindeler.

Köpekler sevgiyle gelişir ve yaşarlar. Daha önce sokağa atılmış köpeklerin yeni evlerinde çok kısa bir sürede eski hallerine döndüklerine muhakkak şahit olmuşuzdur. Yani her köpek sevgiye, ilgiye ve bakıma muhtaçtır. Evde ya da sokakta fark etmez, köpek dostlarımızın her zaman sevilmeye ihtiyaçları olduğunu unutmamalıyız.

Son olarak köpekler hakkında her şeyi bildiğinizi düşünüyorsanız, sizi şaşırtacak bazı bilgiler verelim: