MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Köpekler Renk Körü Müdür?

Köpekler Gerçekten Renk Körü mü?

Köpeklerin dünyayı çok eşsiz bir biçimde görme yeteneği vardır; ancak genel kanının aksine köpekler, sandığınız gibi dünyayı sadece siyah ve beyaz renklerde görmemektedir. Tıpkı onları seven insanoğlu gibi, köpekler de renkleri görebilmektedirler. Yani “Köpekler renk körü müdür?” sorusunun cevabı teknik olarak “Hayır“dır. Bununla birlikte köpeklerin insanlar kadar çok renk varyasyonu göremediğini belirtmekte fayda vardır. Bunun sebebi ise köpeklerin retinaları içerisinde yalnızca iki farklı renk tespit eden hücre olmasıdır. Gelin, köpeklerin renk körü olup olmadığı sorusunun cevabına daha detaylı bir şekilde bakalım.

Köpekler Hangi Renkleri Görebilir?

Standart olarak insan retinası, üç farklı görme hücresine sahiptir. Bu da onların görünebilir spektrum çerçevesinde milyonlarca farklı dalgalarda renk görebilmelerine olanak sağlar. Öte yandan köpeklerin görme yetisi üzerinde yapılan araştırmalar, köpeklerin retinasında bulunan iki adet görüş hücresinin, kırmızı ve yeşil tonlarına karşı duyarlılığa sahip insanların retinası ile benzer olduğunu ortaya çıkartmıştır. Başka bir deyişle kırmızı ve yeşil renklere karşı renk körlüğü olan insanların da tıpkı tüm köpeklerde olduğu gibi iki adet görüş hücresi bulunmaktadır. Bu da demek oluyor ki tıpkı kırmızı-yeşil renk körlüğüne sahip insanlar gibi, köpekler de normal insan görüşünden biraz daha farklı bir görüş alanına sahiptirler. İnsanların kırmızı olarak gördüğü pek çok şey köpekler için koyu kahverengi iken yeşil, turuncu ya da sarı olan her şey çoğunlukla sarımtraktır. Mavi-yeşil renklere sahip bir obje – mesela bir havuz ya da deniz gibi – köpek için gridir, mor olanlar ise mavidir.

Köpekler Renk Körü Müdür?

Araştırmalar köpeklerin de tıpkı renk körü insanlar gibi bir rengi diğerinden ayırt etmek için özel ipuçları üretebildiğini göstermektedir. Her ne kadar renk açısından insanlar, köpeklerden daha şanslı olsa da bu, köpeklerin bizlerden daha kötü gördüğü anlamına gelmemektedir. Yine yapılan çeşitli araştırmalara göre köpekler, ışığın olmadığı ortamlarda bile net bir şekilde görebilmektedirler.

Köpeklerde Renk Körlüğü ile İlgili Bunları Biliyor Muydunuz?

Köpeklerin yalnızca siyah beyaz görebildiği ile ilgili kanının yanlış olduğunu hali hazırda belirttik. İlk olarak 1937 yılında ortaya atılan bu yanlış bilgi, 1960’lı yıllarda başka araştırmacılar ve zoologlar tarafından çürütülerek günümüze kadar sürdürülen deneylerde köpeklerin renk köründen ziyade spektrum açısından farklılık gösteren görüşe sahip olduğu ortaya çıkartıldı.

Köpekler, görmeleri de dahil olmak üzere tüm duyularını gececi avcılar olarak geliştirmişlerdir. Vahşi yaşamda hayatını sürdüren köpekler avlarını çoğunlukla gece takip eder ve karanlıkta yakalamayı tercih ederler. Bu yüzden de can dostlarınızın gözleri, özellikle karanlıkta çok net ve berrak bir şekilde görebilmek üzere tasarlanmıştır. Köpeklerin gözlerindeki lens daha büyük, kornea yüzeyi ise daha geniştir.

Köpekler Renk Körü Müdür?

Köpeğinizin kısmi renk körü olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak onun seçebileceği ve renk olarak ayırt edebileceği ürünleri tercih etmeniz, köpeğinizin psikolojisi ve mutluluğu üzerinde olumlu bir etki yaratacaktır. Bir köpeğin pembe ya da kırmızı bir top görünce tepkisiz, sarı bir top görünce ise heyecanlı olması da tam olarak bu yüzdendir.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir