MENU
Üye Ol | Giriş Yap

Çoban Köpeği

Çoban Köpeği Hakkında

Hayvancılığın yapıldığı ülkemizde de çokça kullanılan çoban köpekleri hız, zeka ve keskin koku yeteneklerine sahip köpek ırklarından yetişmişlerdir. İnsan canlısı ve sevgi dolu olan bu köpekler aynı zamanda bekçilik görevini de üstlenirler. Hayvan sürülerini yönetme ve tehlikeyi sezme yetenekleri olan dağ köpekleridir. Heybetleri ve görevlerinin getirdiği sorumluluklardan dolayı hırçın oldukları düşünülse de hem diğer hayvanlarla hem de çocuklarla çok iyi anlaşabilen köpeklerdir.

Ülkemizde en iyi bilinen çoban köpeği türü Kangal’dır. Ana vatanları Sivas olsa da sadece Türkiye’de değil dünyanın dört bir yanında irili ufaklı hayvan sürülerini kontrol altına almak için kullanılmaktadırlar.

Çoban Köpeği olarak kullanılabilen köpek ırkları şöyledir:

Kangal: Heybetli yapılarının ardında sahiplerine karşı inanılmaz naif bir yapıya sahiptirler. Türkiye’de hayvan sürülerinin çoğunun başında Kangal köpekleri yer alır. Sürüleri tüm yırtıcı ve saldırgan türlerden korumakla yükümlüdürler. Kangal köpeğinin koruma yeteneklerinin üstün olmasından dolayı denizaşırı ülkelerden bile talep edilmişlerdir. Şuan dünyanın birçok bölgesinde çoban köpeği olarak yer almaktadırlar. Belçika Malionis: Güçlü ve cesur olan bu köpek ırkı yüksek algılama yetenekleri ile hem çoban köpeği hem de polis köpeği olarak görev alabilmektedirler. Alman Shephard köpeklerinin yakın kuzenleridir.

Border Collie: Özellikle İskoç sınırlarındaki sürülerde kullanılan bu çoban köpeği görev itaati ve inanılmaz zekası ile bilinmektedir. Fiziksel olarak hızlı ve çevik olan Border Collie ırkı sosyal hayatta da çok iyi arkadaştırlar. Mesela yaşlı insanlara çok iyi yoldaş oldukları gibi tehlike durumunda da yardım için harekete geçerler.

İlirya Çoban Köpeği: Aynı zamanda Yugoslav çoban köpeği olarak da bilinirler. Sahiplerine olan sadakatleri ve bağlılıklarıyla bilinen son derece koruyucu ve güvenilir bir köpek ırkıdır. Küçük köpekler ve çocuklar ile aşırı iyi geçinirler ama yabancılara karşı temkinli davranarak sürüyü ve ailelerini korurlar.

Canaan Dog: Filistin Pariah Köpeği olarak da bilinen Canaan köpekleri, güçlü hayatta kalma içgüdüleri ve hızlı reaksiyonları ile bilinen çoban köpekleridir. Etrafında tanımadığı yabancılar olduğunda temkinli davranırlar ve tehlikeyi sezdikleri an hemen havlamaya başlarlar. Savunmacı olmalarına rağmen doğaları gereği saldırgan olmayan bu köpek ırkı ideal bir aile köpeğidir.