MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Avustralya Çoban Köpeği

Avustralya Çoban Köpeği

 • 6/10
  Çocuklarla Arası - 6/10
 • 8/10
  Eğitilebilirlik - 8/10
 • 7/10
  Egzersiz İhtiyacı - 7/10
 • 7/10
  Enerji Seviyesi - 7/10
 • 8/10
  Oyunculuk - 8/10
 • 5/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 5/10
 • 5/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 5/10
 • 8/10
  Korumacılık - 8/10
 • 7/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 7/10
6.8/10

Özet

İsminin aksine Avustralya değil, ABD kökenli olan bu ırk, zeki ve aktif yapısı ile ideal bir aile köpeği konumunda.

Tarihi

Her ne kadar adından dolayı Avustralya kökenli bir ırk olduğu düşünülse de, Avustralya Çoban Köpeği ABD kökenlerine sahip. ABD’nin batı bölgelerinde çobanlar tarafından sürülerini korumak için kullanılan bu ırk, günümüzde de hala aynı iş için kullanılmaya devam ediyor.

Kökenleri ve üretimi konusunda herhangi bir net bilgi bulunmuyor. Ancak bir teoriye göre bu köpeklerin atalarının Avustralya’dan gelen koyunlarla birlikte ABD’ye geldiği düşünülüyor.

Çobanlar tarafından özel olarak melezlenerek geliştirilen bu ırk, hem çok güçlü hem de fazlasıyla popüler. Özellikle ikinci dünya savaşı sırasında, diğer ırk köpeklerin sayısının azalması ile popülerlik kazanan Avustralya Çoban Köpeği, bu dönemde ABD dışına çıkarılarak, Avrupa’da da kullanılmaya başlandı.

Ağırlığı – Boyutları

Erkeklerde 39 kilogram ağırlığa ve 58 santimetre boya ulaşabilen Avustralya Çoban Köpekleri, dişilerde 25 kilogram ağırlığa ve 53 santimetre boya ulaşabiliyor.

Ortalama Yaşam Süresi

Diğer çoban köpeklerine göre daha uzun ömürlü olan Avustralya Çoban Köpekleri 12 ile 15 yıl arasında yaşayabiliyor.

Karakteri

Eğitim konusunda birazcık farklı bir karaktere sahip olan bu köpekler eğer kendilerine sağlam bir üstünlük gösterilmezse dominant bir role bürünebiliyor. Etrafındaki insanlara üstünlük kurmak ve yönetmek için uğraşmaya başlayan bu ırk, bu özelliği nedeniyle ilk kez köpek besleyecek insanlar için uygun bir tercih değil.

Tüm çoban köpeklerinde olduğu gibi sadık bir karaktere sahip olan Avustralya Çoban Köpekleri, etrafta gördükleri tehlikelere ve yabancı kişilere karşı sahiplerini çok yüksek bir sesle uyarıyorlar. Oldukça yüksek tonda bir sese sahip olan bu ırk, ev içerisinde beslenmeye uygun değil.

Her köpekte olduğu gibi, bu ırkta da mutlaka erken yaşlarda insanlarla sosyalleştirme çalışmaları yapılması gerekli. Böylece büyüdüğü zaman agresiflik ve saldırganlık durumunun önüne geçebilirsiniz.

Bakımı

Evde beslemek için uygun olmayan bu ırk her duyduğu sesi merak etme özelliği ile tanınıyor. Bu nedenle, bahçede besleyeceğiniz zaman yüksek çitler kullanmanızda fayda var.

Günlük olarak bir saat civarında aktivite ihtiyacı olan Avustralya Çoban Köpekleri ile bol bol hareket gerektiren oyunlar oynamanız tavsiye ediliyor.

Çocuklarla Arası

Çocuklara karşı farklı bir yaklaşım içerisinde olan Avustralya Çoban Köpekleri, çocukları kovalamayı çok seviyor. Bu durum çocukları rahatsız edebileceği gibi, istenmeyen durumlara da yol açabilir. Bu nedenle bu köpeğin çocuklarla uygun şekilde tanıştırılması ve yapmaması gereken hareketler konusunda eğitim verilmesi gerekli.

Doğru şekilde eğitildiği takdirde, her yaştan çocuk ile birlikte yaşayabilir.

Etiketler:

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir