MENU
Üye Ol | Giriş Yap

Rehber Köpeği

Rehber Köpeği Hakkında

Rehber köpeği, görme engelli insanlara yol göstermek ve sosyal hayatta rahat hareket etmelerini sağlamak üzere eğitilmiş yardımcı köpeklerdir. Rehber köpekler yönlendirme becerilerini hareketlilik eğitimi yoluyla kazanırlar. Rehber köpekler görme engelli kişileri güvenli bir şekilde gitmek istedikleri noktaya götürürler. Birçok ülkede rehber köpekler,  hayvanların girmesinin yasak olduğu restoran ve toplu taşıma gibi yerlerdeki düzenlemelerden muaftırlar. Golden, Alman Çoban ve Labrador Köpekleri rehber köpek olmak için uygun türlerdir.

Rehber köpekler ile rehber oldukları kişi arasında bu bağın kurulması için bir dizi eğitim alırlar. Bu eğitimler köpekler yavru iken başlar ve rehber olacağı kişi ile devam eder. Rehber köpekler 2-3 aylık olduklarında sözlü komutları anlama ve itaat eğitimine başlarlar. 1 yaşına geldiklerinde profesyonel yol gösterme ve sosyal hayat eğitimleri alarak rehber olacakları kişi ile eşleşirler.

Rehber köpekleri detaylı ve uzun süre bu eğitimleri aldıktan sonra rehber köpek olabilirler. Bu detaylı eğitimler görme engelli kişinin sosyal hayat içerisinde sağlıklı bir şekilde hareket etmesi sağlamak için olsa da karar aşamalarında çoğu zaman sahiplerinden komut gelmesini beklerler. Sahibi ile arasındaki bağ güvene dayalı tam bir takım çalışmasıdır.

Rehber köpekler trafik lambaları ve sokak levhalarını okuyamazlar. Rehberlik ettiği kişinin komutları ile hareket ederler. Ancak yol boyunca bir tehlike hissederse trafiğin güvenli olup olmadığını kontrol ederek ilerleyip ilerlemeyeceklerine rehber köpekler karar verirler.

Uzun zamandır bir arada olan rehber köpekler, sahibi birlikte zaman geçirdikçe daha fazla deneyim kazandır ve sorumluluk alabilir. Örneğin, deneyimli rehber köpekler sahiplerinin her gün gittiği iş yerinin yolunu bir müddet sonra öğrenebilirler. O saatten sonra sahiplerinin “ofise git” veya “restorantı bul” gibi komutlar vermesine gerek kalmaz. Rehber köpek her gün gittiği bu rotayı takip edecektir.