MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Amerikan Cocker Spaniel

Amerikan Cocker Spaniel

 • 8/10
  Çocuklarla Arası - 8/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
 • 5/10
  Egzersiz İhtiyacı - 5/10
 • 5/10
  Enerji Seviyesi - 5/10
 • 5/10
  Oyunculuk - 5/10
 • 7/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 7/10
 • 7/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 7/10
 • 3/10
  Korumacılık - 3/10
 • 7/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 7/10
5.9/10

Özet

Fazlasıyla dost canlısı bir ırk olan Amerikan Cocker Spanyel, hem güzel görüntüsü hem de insanlarla olan ilişkisi açısından eşsiz bir ırk.

Tarihi

Spanyel köpeklerinin tamamında olduğu gibi, İspanya kökenli olan Amerikan Cocker Spaniel ırkının kökenleri 1800’lü yıllara dayanıyor. Bu yıllarda İspanya’da av ve ev köpeği olmak üzere iki farklı türde üretilen köpeklerden, ev köpeği olan kısma dahil olan bu ırk, ilerleyen yıllarda su ve kara spanyeli olarak da ikiye ayrıldı. Amerikan Cocker Spanyeli ise kuş avlama yetenekleri sayesinde, “avcı köpeği” manasına gelen “cocker” ismini almayı başardı.

Amerikan Cocker Spanyelleri 1800’lü yılların sonundan itibaren tüm dünyada yayılmaya ve tanınmaya başladı. Kısa süre içerisinde halk arasında da popülerlik kazanan bu ırk, insanlar için oldukça iyi bir dost olmayı başardı.

Ağırlığı – Boyutları

Küçük boyutlarda olan Amerikan Cocker Spanyel köpekleri 13 kilogram ağırlığa ve 39 cm boya ulaşabiliyor.

Ortalama Yaşam Süresi

Bu ırkın ortalama yaşam süresi 15 yıl.

Karakteri

Amerikan Cocker Spanyel köpekleri, belki de dünyanın en iyi korunan safkan ırklarından biri. Tarih boyunca üreticiler tarafından özel olarak ilgi gören ve araştırılan bu ırk, sürekli geliştirilerek üretilmiş. Bu özelliği sayesinde, türün karakteristik özellikleri korunmayı başarmış.

Sesli iletişim kurmaktan çok hoşlanan Amerikan Cocker Spaniel sık sık havlayabilir. Havada uçan kuşlara, etrafta sallanan iplere ve hiçbir şey yoksa bile boşluğa havlayabilen bu ırk sahibine zor anlar yaşatma potansiyeline sahip.

Oldukça nazik bir karaktere sahip olan bu köpekleri eğitirken sert davranmamaya özen gösterin. Dost canlısı ve nazik yapıları, sert davranılması halinde köpeğinizi strese sokabilir.

Bakımı

Amerikan Cocker Spanyelleri apartman yaşantısına gayet uygun köpekler. Günlük olarak yarım saatlik bir yürüyüş onlar için yeterli gelecektir.

Kronik kulak enfeksiyonu sorununa sahip olmaları nedeniyle, düzenli olarak kulaklarını temizletmeniz ve veteriner kontrolünden geçirmeniz tavsiye edilmekte.

Çocuklarla Arası

Amerikan Cocker Spanyellerinin popüler olmasındaki en önemli nedenlerden biri de çok iyi aile köpekleri olmaları. Dost canlısı, nazik ve sakin karakteri sayesinde, çocuklarla oldukça iyi geçinebiliyor.

Etiketler:

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Amerikan Cocker Spaniel için 2 Yorum Var!

 1. Elif dedi ki:

  Bana Köpeğin nelerden hoşlanmadığını söyler misiniz

  • Berkay dedi ki:

   Nelerden hoşlandığını tam olarak bilmiyoruz ama ismi ile hitap edilince kırılıyor. Balım, tatlım gibi hitap şekilleri bekliyor karşısındaki kişiden

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir