MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Köpeklerde Kulak Akıntısı

Köpeklerde Kulak Akıntısı

Köpeklerde En Sık Görülen 10 Hastalık

Köpeklerde En Sık Görülen 10 Hastalık

Köpeklerde Cilt Hastalıkları

Köpeklerde Cilt Hastalıkları

Bugünlerde maalesef pek çok köpek cinsi türlü türlü cilt ve deri rahatsızlığı ile boğuşmak durumunda kalıyor. İstatistiklere bakacak olursak ise köpeklerin veterinere götürülme sebeplerinin en başında cilt ve deri hastalıklarının geldiğini görüyoruz. Söz konusu köpek deri hastalıkları olduğu zaman tabii en başta çeşitli alerjiler geliyor; ki bu da pek çok köpek sahibinin hayatının belli bir döneminde maddi-manevi şikayet ettiği bir durum.

Eğer köpeğiniz havalar ısınmaya başladığı anda kaşınmaya başlıyorsa bu yüksek olasılıkla alerji habercisidir. Bununla birlikte maya mantarlarının sebep olduğu cilt enfeksiyonları da benzer semptomlara sahip olduğu için çoğu zaman bahar alerjisi ile karıştırılabiliyor. Her iki rahatsızlığın da benzer belirtileri var ve her ikisi de nispeten sıcak, nemli havalarda ortaya çıkıyor. İşin aslına bakarsanız köpeklerde çıkan pek çok deri ve cilt rahatsızlığının ortak belirtisi kaşıntı oluyor ve bahsi geçen rahatsızlık bir veteriner ziyareti olmadan maalesef tam anlamıyla teşhis edilemiyor. Eğer sizin de köpeğiniz sürekli kaşınıyor, suratını ovuşturuyor ve patilerini yalıyorsa büyük bir ihtimalle bir deri hastalığı ile karşı karşıyadır.

Köpeklerde Cilt Hastalıkları

Köpeğinizin cilt hastalığına yakalanması durumunda veterinerinizden profesyonel yardım alabileceğiniz gibi kendiniz de evde doğal ve organik yollarla çözüm bulabilirsiniz. Pek çok köpek cilt hastalığının doğal ve alternatif yöntemlerle kolaylıkla çözülebilir; tabii teşhisi doğru koyduğunuz ve doğru tedaviyi uyguladığınız takdirde.

En Yaygın Köpek Cilt/Deri Hastalıkları Nelerdir?

 • Kuru cilt
 • Mantar enfeksiyonu
 • Kepek
 • Köpeklere has alerjiler
 • Deri enfeksiyonu
 • Açık yaralar
 • Kaşıntı
 • Kene, bit ve pirelenme
 • Köpek uyuzu

Köpeklerde Cilt Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Köpeğinizin tam olarak hangi cilt rahatsızlığından muzdarip olduğunu bilmeseniz bile pek çok hastalığı kaliteli ve etkili bir köpek şampuanı ile kökten çözmeniz mümkün. Burada önemli olan iki kilit nokta var: Şampuanın veteriner onaylı, kaliteli olması ve şampuan kullanımının düzenli ve tekrarlayıcı olması.

Bununla birlikte köpeğinizin mamasına ve gıdalarına takviye olarak Omega-3 vitamini eklemek, cildinde ve derisinde hatırı sayılır iyileştirme yaratan bir adımdır. Köpeğinizin bağışıklık sistemine canlılık getiren Omega-3 aynı zamanda köpeğin cildini kendi kendine tedavi etmesine de yardımcı olur.

Köpeklerde Cilt Hastalıkları

Sıklıkla cilt ya da deri sıkıntısı çeken köpekler aslında güçsüz bir bağışıklık sistemine sahiptir ve bu yüzden de dış etken ve parazitlere karşı daha dirençsiz kalmaktadırlar. Köpeğinizin beslenme diyetine somon ve benzeri balık yağları eklemek, Omega bakımından zengin bir rejime yüz dönmesini sağlayarak bağışıklığını kuvvetlendirmenize yardımcı olur.

Köpeklerde Cilt Hastalığı Nasıl Tespit Edilir?

Köpeğinizin cildini yakından inceleyin ve kaşınma dışında belirleyici semptomlar arayın. Öncelikle tüm o tüyler arasından yolunuzu bulup cildin kendisine ulaşmanız gerekiyor ki sorunu tespit edebilin. Köpeğinizin tüylerini ayırmak için parmaklarınızı kullanarak detaylı bir şekilde cildi inceleyin. Aradığınız şey yara, bere, kızarıklık, dış parazit, kepek, alerji belirtileri, şişkinlikler ya da kel kalmış bölgeler olabilir. Bu gibi bir durumda bulduğunuz belirtiyi hemen not alın. Sonrasında sırasıyla şu soruları kendinize sorarak tekrar not alma işlemine başlayın:

 • Kaşıntı ne zaman başladı? Köpek kaç yaşındaydı ve yılın hangi mevsimiydi?
 • Kaşıntı sürekli mi var yoksa mevsimsel mi?
 • Kaşıntının belirli bir ortam ya da çevre ile ilgisi var mı? (Elektrikli süpürge, oda kokusu, iç mekan, dış mekan vb.)
 • Denediğiniz tedavi yöntemleri oldu mu, olduysa işe yaradılar mı?
 • Kaşıntının seviyesine 10 üzerinden kaç verirdiniz?

Önemli: Tüm bu belirtiler bir yana; eğer köpeğinizin suratında şişkinlik varsa onu acil olarak veterinere götürmeniz gerekmektedir; zira şiş bir surat hayati tehlikesi olan bir hastalığın işareti olabilir.

Belirtileri tespit ederek bir teşhis koymaya çalışın. Köpeğinizin aşağı yukarı maruz kaldığı belirtileri tespit ettikten sonra sıra teşhisi tahmin etmeye geldi. Not aldığınız semptomların en çok hangi rahatsızlıkla uyuştuğunu anlayabilmek için aşağıdaki listeden yararlanabilirsiniz.

 • Pire alerjisi: Sürekli kaşıntı, şiş deri, boyunda ve kuyrukta aşırı dereceli kaşıntı, kaşınan yerleri çiğneme, kuru cilt, bütün halinde dökülen tüyler, göbek ve pati yalama
 • Hava alerjisi: Sürekli kaşıntı, kaşınan yerleri çiğneme, mevsime göre azalan-artan kaşıntı, yüz ovuşturma, göbek ve pati yalama, kulak enfeksiyonu
 • Gıda alerjisi: Sürekli kaşıntı, yüz ovuşturma, pati yalama, ciltte kırmızı şişkinlikler
 • Kuru cilt: Sürekli kaşıntı, kaşınan yerleri çiğneme, sivilce ve açık yaralar, kulak kaşıntısı, kafa sallama, pullu deri
 • Bakteriyel enfeksiyon: Sürekli kaşıntı, Kaşınan yerleri çiğneme, kulak kaşıntısı, kafa sallama, kötü kokan ve yağlı deri
 • Mantar enfeksiyonu: Sürekli kaşıntı, kafa sallama, kulak kaşıntısı, kötü kokan ve yağlı deri
 • Kepek: Sürekli kaşıntı, kuru deri, bütün halinde dökülen tüyleri açık yaralar, pullu deri

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Köpeklerde Cilt Hastalıkları için 4 Yorum Var!

 1. saadet dedi ki:

  slm iki bucuk aylik köpegim var derisinde kuru yaralar cikiyor.ve yara olan yerlerinde tuyde dokuluyor neden acaba

 2. Osman dedi ki:

  Terri cinsi kopegim var alt bolumunden parca sarkiyor et parcasi hic basina gelen varmi boyle bisey

 3. Mehmet Yıldız dedi ki:

  merhaba saadet. tam emin olmamakla beraber ( emin olmak için görmek lazım) uyuz olmuş olabilir. deride kalınlaşma beyazlama kaşınıp kanamalar meydana geliyor bölgelerde tüylerde dökülme oluyorsa uyuzdur. en yakın veteriner kliniğine gösterip ilgili ilaç alıp kullanmanız gerekmektedir…

 4. Mehmet Yıldız dedi ki:

  merhaba Osman. tam emin değilim ( emin olmak için görmek lazım) tümör oluşmuş olabilir. yuvarlak bilye büyüklüğünden tutun patates büyüklüğüne kadar oluşumlar olabilir. Cerrahi müdahale gerektirebilir en yakın veteriner kliniğine gösterip ilgili tedaviyi alması gerekmektedir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir