MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Köpeklerde Tüy Bakımı

Köpeklerde Tüy ve Deri Bakımı

Köpeğinizin tüylerinin ve derisinin sağlıklı olmasını etkileyen pek çok faktör vardır. Bir köpeğin belli başlı ihtiyaçları neredeyse tamamen cinsine bağlı olduğu için köpeğinizin cinsine dair tüy ve deri araştırması yapmanın sizin için büyük faydası olacaktır. Yetersiz ya da yanlış bilgiye sahip bir köpek sahibi, yanlış bakım taktikleri uygulayarak aslında farkında olmadan o cins için zararlı olan bir bakım yöntemi tercih etmiş olabilir. Bu yüzden de bu tip sorunların ortaya çıkma riskini azaltmak için köpeğin temel tüy ve cilt bakım ihtiyaçlarını bilmek gerekir.

Köpeklerde tüy ve deri bakımının temelinde tarama, yıkama, düzenli takip ve sağlıklı bir beslenme rejimi yatıyor.

Köpeğin Tüylerini ve Cildini Düzenli Olarak İncelemek

Köpeğiniz dışarıdan geldiği zaman kürkünü incelemeniz iyi bir fikirdir; zira köpeğinizin dış parazit kapma olasılığı dışarıdayken normalin iki katına çıkar. Bununla birlikte bitler, pireler ve diğer benzer parazitler en çok ılık ve sıcak havalarda gün yüzüne çıkarak köpeklere bulaşır; bu yüzden de ilkbahar ve yaz aylarında bu tip konularda daha da dikkatli olmak gerekir.

Köpeklerde Cilt Hastalıkları

Buna ek olarak köpeğinizin tüylerini, cildini ve genel olarak kürkünü incelerken tetikte olmanız gereken bir diğer dış etmen de kepektir. Fiziksel olarak insanda çıkan kepekten pek bir farkı olmayan köpek kepeği, dış parazitler ya da belirli cilt enfeksiyonları yüzünden meydana gelebilir. Bu tip durumlarda veteriner yardımına ihtiyaç duyulur.

Köpeği Taramak

Köpeğinizi düzenli aralıklarla taramak, her şeyden önce ölü tüylerin ortadan kalkmasına vesile olur. Dökülen ancak kürkten çıkartılmayan tüyler, uzun vadede düğümlenerek tüy yumakları haline gelebilir, bu da köpeğinizde ağrıya sebep olmakla birlikte kalp rahatsızlıklarına da yol açabilir. Burada belirtmek gerekir ki köpeğinizin tüyleri arasında oluşan düğümleri ve yumakları kendiniz kesmeye kalkarsanız köpeğinize faydadan çok zararınız dokunur. Tüy düğümlerinin kesilmesi köpekler için halihazırda sancılı bir süreçtir. Kesme tekniklerini bilmeyen bir kişi, düğümleri yanlış yerinden tutarak veya yanlış noktadan keserek kürkte deformasyonlara yol açabilir. Söz konusu tüy düğümleri olduğu zaman en doğru hareket, kesim işlemini işin profesyoneli olan veterinerlere bırakmak olacaktır.

Köpeğinizin tüylerini taramanız, kürkteki doğal cilt yağlarının eşit olarak vücuda dağılmasını sağlayarak ciltteki sirkülasyona canlılık katar. Burada belirtmek gerekir ki tabii ki köpeğinizi tararken doğru tarak çeşitlerini kullanmanız çok önemlidir. Kısa tüyleri olan köpekler için kullanılması gereken fırça ve taraklar, orta uzunlukta ve çok uzun olan tüylerin taranmasında kullanılan fırçalara göre oldukça farklı olabilmekte. Doğru tüy uzunluğu için ideal fırçayı ve tarağı seçtiğinizden emin olmalısınız.

Köpeğin Tüylerini Yıkamak

Köpeğinizin cildi gerçekten de hassastır; bu yüzden de sadece köpekler için özel olarak üretilen cilt bakım ürünleri ile yıkanmalıdır. Köpeğinizin tüylerinden üreyen organik yağlar, aslen cildi için oldukça faydalıdır, bu nedenle banyo esnasında peeling, scrub ya da keseleme gibi yöntemlere başvurmamanız gerekir. Tabii ki köpeğinizi yıkarken ona özel üretilen liflerden yararlanabilirsiniz, ancak bu lifi kullanırken de derisine çok sert bastırmamayı ve cildindeki yağı öldürmemeye dikkat etmelisiniz.

Köpeklerde Burun Akıntısı

Köpeğinize banyo yaptırırken düzgün ve kaliteli bir şampuan kullanmanız da en az diğer faktörler kadar önemlidir. Köpeğinizin yaşına ve cinsine uygun bir köpek şampuanı ile pek çok cilt hastalığını ve tüy problemini ortadan kaldırabilir; düzenli kullanımda da bu tip problemlerin meydana gelmesini büyük ölçüde önleyebilirsiniz.

Köpeklerde banyo ile ilgili bilmeniz gereken bir diğer önemli nokta da onu yıkamadan önce köpeğinizin tüylerini taramaktır. Eğer bu sıralamayla ilerlerseniz banyo öncesi ölü tüyleri ortadan kaldırır, banyo sırasında yıkama işleminizi zorlaştıracak olan düğümlerin açılmasına da olanak sağlarsınız. Su ile ıslanan ve ağırlaşan tüy yumruları, köpeğinizin cildinde acı oluşturacağı gibi ani hareketlerle koparak çok daha büyük bir ağrıya yol açabilir.

Köpeğe Tüy ve Cilt Bakımı Uygulamak

Köpeğinizin tüylerinin temiz olması için onu yıkadınız, ölü deriden ve tüylerden arındırmak için onu taradınız ve düzenli parazit kontrollerinizi gerçekleştirdiniz; ancak bu yeterli değil. Köpeğinizin sağlıklı bir kürk ve cilde sahip olması için dıştan olduğu kadar içten de çaba göstermeniz gerekir. Başka bir deyişle köpeğinizin dış yüzeyine harcadığınız özeni aynı şekilde beslenmesine de harcamanız gerekir. Protein, vitamin, mineral ve yağlı asitlerle dengeli bir şekilde biçimlendirilmiş bir rejim sayesinde köpeğiniz çok daha sağlıklı ve güçlü tüyler çıkartmaya başlayacaktır. Doğal ve organik beslenme yöntemlerinin yanı sıra veteriner kontrolünde köpeğinize verebileceğiniz takviye gıdalar da mevcut.

Unutmayın ki köpeğinizin cildine ve tüylerine sarf edeceğiniz bakım, yalnızca kürküne fayda sağlamakla kalmaz; aynı zamanda köpeğinizin genel sağlık ve iyiliğinde de aktif rol oynar. Sağlıklı bir kürkle büyüyen ve gelişen bir köpek, çok daha mutlu ve huzurlu bir hayat geçireceği gibi gelecekte oluşabilecek dış parazit ve alerji sorunlarına karşı da güzel bir kalkan oluşturmuş olur.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir