MENU
Üye Ol | Giriş Yap

Av Köpeği

Av Köpeği Hakkında

Köpeklerden bahsederken hep “en iyi dost” olarak bahsederiz. Bunun başlıca sebeplerinden biri yüzyıllardır birlikte olmamızdan kaynaklanır. Asıl durum ise modern çağdan önce insanlar ile köpeklerin beraber av yaparak hayatta kalması ve evrim geçirmesidir. Eğer insanlar köpeklerin av yeteneklerinden faydalanmasaydı yaşamımız ve tarihimiz tamamen farklı olacaktı. Aslında tüm köpekler av yapabilmek için evcilleşmişlerdir fakat zamanla bazı köpekler bu yeteneklerini kaybetmişlerdir. Bazı türler ise hala av köpeği olarak insanlara refakat etmektedirler.

Av köpeği türlerinden başlıcaları şöyledir:

Amerikan Foxhund: İsimlerinden de anlaşılabileceği üzere tilki avlamak için eğitilmiş köpeklerdir. Geçmiş mirasları bu köpeklerde sadakat ve bol yetenek geçmişi ile gelmektedir. Yetenekleri onları her türlü avcılık, iz sürme ve kovalama için mükemmel adaylar haline getirir. Beagle türüne çok benzeseler bile daha uzun yapıları ile farklılaşırlar. Uzun yapıları sayesinde atletik ve çalışkan köpekler olma konusundaki yeteneklerine güvenebiliriz. Bakıma çok az ihtiyaç duydukları için bakımları da son derece kolaydır ve sevecen yapıları ile büyük aile köpekleridir.

Boykin Spaniel: Yaklaşık 15 yıl bizlere arkadaşlık eden bu köpekler genellikle kuş avları için kullanılırlar. Av köpeği olarak sağlam bir seçim olarak değerlendirilirler. Boykin cinsi, kolay eğitilebilirlikleri ve avdaki mutlak kararlılıkları sayesinde avcı sınıfın en iyisi olabilir. Güney Carolina kökenli olan bu özel köpek türü, sulak alanlarda av yapmak için çok uygundur. Bu da hindi ve ördek gibi su kuşlarını çekmek için idealdir. Son derece sevgi dolu olmaları onları mükemmel ev hayvanları olarak da düşünmemizi sağlar. Bakımları diğer av köpeklerine göre zordur ama sahip olduğu güzel tüylere bakım yapılmaması da cinsin harika tüy yapısı için haksızlık olabilir.

Beagle: Sevimliliği ile ilgi çeken köpek cinslerinden bir tanesidir. Meraklı ve sevimli yapıları sayesinde harika bir aile köpeğidirler. Beagle cinsi köpekler tilki, tavşan ve kuş avlarında kullanılırlar.

Chesapeake Retriever: Ördek avı için yetiştirilen bu cins köpekler uzun bir av günü sonrası bile enerjiktirler ve dayanıklılıkları çok yüksektir. Bu cins köpekler suyu çok severler.

Coonhound: Genellikle tilki avlarında kullanılan bu köpekler inanılmaz dayanıklı ve kararlıdırlar. Her koşulda ve arazi türünde bizimle birlikte gelebilirler.