MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Alpine Dachsbracke

Alpine Dachsbracke

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
 • 5/10
  Egzersiz İhtiyacı - 5/10
 • 6/10
  Enerji Seviyesi - 6/10
 • 6/10
  Oyunculuk - 6/10
 • 5/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 5/10
 • 5/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 5/10
 • 5/10
  Korumacılık - 5/10
 • 5/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 5/10
5.6/10

Özet

Avusturya kökenli Alpine Dachsbracke ırkı Mısır’dan Türkiye’ye, dünyanın her noktasında tarih boyunca karşımıza çıkıyor.

Tarihi

Alpine Dachsbracke ırkı, antik dönemlerden beri yoğun bir şekilde avcılık amacıyla kullanılmakta. Neredeyse her dönemde karşımıza çıkan bu ırk, asıl şanına Prens Rudolf of Hasburg tarafından özel av köpeği olarak kullanılmaya başlandığı 1881 yılında kavuştu.

Oldukça sıkı bir av tutkunu olan ve dünyanın her yerine avlanmak için giden prens, Türkiye ve Mısır’a düzenlediği av gezilerinde Alpine Dachsbracke köpeklerini de yanında götürünce, köpekler dayanıklılıkları ve yetenekleri ile farklı ülkelerde de ilgi görmeye başladı.

Ağırlığı – Boyutları

Alpine Dachsbracke ırkı köpeklerin ağırlıkları 18 kilogram, uzunlukları ise 42 santimetreye kadar ulaşabiliyor.

Ortalama Yaşam Süresi

Herhangi bir kronik sağlık problemi olmayan bu ırk ortalama 12 yıl yaşayabiliyor.

Karakteri

Ortalama düzeyde aktif olan bu ırk, apartman yaşantısına uygun ve iç mekanlarda gayet rahat yaşayabiliyor. Eğer düzgün şekilde egzersiz yaptırılırsa, bahçeye ihtiyaç duymadan, kolayca apartman daireleri içerisinde yaşamını sürdürebiliyor.

Alpine Dachsbracke köpekleri, kısa bacaklı, güçlü vücut yapılı ve aynı zamanda oldukça kaslı bir gövdeye sahip. Çok zorlu aktiviteleri bile kolayca gerçekleştirebilen bu ırk, koku alma ve takip konusunda da yetenekli.

Zeki ve korkusuz bir av köpeği karakterine sahip olan Alpine Dachsbracke, tarih boyunca dağlarda avcılarla birlikte olmasından gelen özellikleri hala koruyor. Tilki gibi hayvanlara karşı korkusuzca ayakta durabilen bu köpekler, aynı zamanda ağır hava koşullarında da iz sürebilme becerisine sahip.

Bakımı

Alpine Dachsbracke köpeklerinin sürü lideri karakterine sahip olması nedeniyle, sahibi tarafından doğru şekilde eğitilmesi çok önemli. Köpeğinizi eğitirken, güçlü olanın siz olduğunu mutlaka hissettirmeniz gerekli. Elbette bunu yaparken şiddet içeren eğitim yöntemlerinden kaçınmanız gerekiyor.

Alpine Dachsbracke köpeklerini günde bir kez uzun bir yürüyüşe çıkarmanız yeterli olacaktır. Bunun dışında özel bir egzersiz ihtiyacı bulunmuyor.

Çocuklarla Arası

Korumacı, zeki ve uysal bir karaktere sahip olan Alpine Dachsbaracke köpekleri, küçük yaştan itibaren uygun eğitim ile çocuklarla birlikte çok rahat yaşayabiliyor.

Etiketler:

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir