MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Amerikan Tilki Tazısı

Amerikan Tilki Tazısı

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 5/10
  Eğitilebilirlik - 5/10
 • 10/10
  Egzersiz İhtiyacı - 10/10
 • 10/10
  Enerji Seviyesi - 10/10
 • 6/10
  Oyunculuk - 6/10
 • 7/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 7/10
 • 6/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 6/10
 • 4/10
  Korumacılık - 4/10
 • 4/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 4/10
6.6/10

Özet

Sadık, sevimli ve dost canlısı Amerikan Tilki Tazısı, yüzyıllardır insanların en iyi dostu olmaya devam ediyor.

Tarihi

Amerika kıtasının keşfi ile birlikte kıtaya gelen kolonistlerden bazıları yanlarında tazılarını getirmişti. Dünyanın her yerinden gelen köpek ırkları, Amerika kıtasında bir araya geldi. Kıtada bir araya gelen İrlanda, İngiliz ve Fransız tazılarının melezi olarak ortaya çıkan Amerikan Tilki Tazısı, bölgeye yerleşen köpek üreticilerinin de dikkatini çekince, yeni kıtanın ihtiyaçlarına göre şekillendirilerek, kontrollü olarak üretilmeye başlandı.

George Washington’ın da aralarında olduğu ilk üreticileri, Amerikan Tilki Tazısı’na özel olarak ilgi gösterince, ülkenin ilk dönemlerine ait bir sembol haline geldi.

Günümüzde bu köpek ırkı genellikle yarışlarda ve iz sürme müsabakalarında kullanılıyor.

Ağırlığı – Boyutları

Atletik bir yapıya sahip olmaları nedeniyle fazla ağır olmayan bu köpekler en fazla 11 kilogram ağırlığa ulaşıyor. Boyları ise ortalama 65 santimetre.

Ortalama Yaşam Süresi

Amerikan Tilki Tazıları 10 ile 13 yıl arasında yaşayabiliyor.

Karakteri

Doğal yapısı oldukça yumuşak ve sevimli olan Amerikan Tilki Tazıları, tazılara özgü inatçı ve özgürlük düşkünü karakterlerini de koruyor. Tarih boyunca çok az insan müdahalesi olan avlarda kullanılmaları nedeniyle kendi başlarına hareket etmekten çok hoşlanan bu köpeklerin eğitimi fazlasıyla zor.

Başka bir köpek ile birlikte büyütülmesi halinde, insanlardan çok arkadaş olduğu köpeğe bağlama eğiliminde olabiliyor. Bu durum sahibi için zorluk yaratabilir. Bu nedenle Amerikan Tilki Tazısını tek başına beslemeniz önerilmekte.

Aile köpeği olmak için diğer köpeklere kıyasla daha fazla eğitime ve sosyalleşmeye ihtiyaç duyan Amerikan Tilki Tazıları, bir kez bağ kurduğu zaman kolay kolay kopamıyor. Ancak bu süreç sahibi için oldukça zor geçebilir.

Bakımı

Amerikan Tilki Tazıları kilometrelerce yorulmadan koşabilmeleri ile ünlü. Bu nedenle egzersiz ihtiyaçları da çok fazla. Eğer av amacıyla kullanmayacaksanız, bünyelerinde birikmiş enerjilerini atmaları için düzenli egzersiz yaptırmanız önemli.

Geniş iç mekana sahip evlerde beslenebilse de fazla gürültücü olduğu ve her zaman koşmaya ihtiyaç duyduğu için pek tavsiye edilmiyor.

Çocuklarla Arası

Amerikan Tilki Tazıları çocuklara karşı oldukça sabırlı ve sevecen davranıyor. Kontrollü olarak alıştırılması halinde, çocuklarla bir arada olmasında herhangi bir sakınca yok.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir