MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeği

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 9/10
  Eğitilebilirlik - 9/10
 • 6/10
  Egzersiz İhtiyacı - 6/10
 • 6/10
  Enerji Seviyesi - 6/10
 • 6/10
  Oyunculuk - 6/10
 • 5/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 5/10
 • 5/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 5/10
 • 8/10
  Korumacılık - 8/10
 • 6/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 6/10
6.4/10

Özet

ABD’de en popüler köpek ırklarından biri olan Alman Çoban Köpeği, cesareti, zekası ve her alanda kullanılabilmesi sayesinde fazlasıyla ünlü.

Tarihi

Almanya’da, ilk kez Max von Stephanitz adında, rütbeli bir askerin öncülüğünde araştırılmaya başlanan bu ırkın ortaya çıkış hikayesi tamamen ihtiyaca dayalı. Güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek özelliklerde bir köpek ırkının üretilmesi için çalışmaya başlayan devlet görevlileri, yerel birkaç türün melezlenmesi sonucunda Alman çoban köpeğinin ortaya çıkmasını sağladı.

İlk kez 1882 yılında Hanover’da görücüye çıkarılan bu ırk, 1915 yılına kadar uzun ve kısa tüylü olmak üzere, iki farklı türe sahipti. Günümüzde kısa tüylü türüne çok az rastlanmakta.

Alman çoban köpeği, Rin-Tin-Tin ve Strongheart gibi ünlü filmlerde kullanılmasıyla tanınırlık kazanmayı başardı. Özellikle bu filmlerden sonra, ABD’de sayıları hızla artmaya başladı.

Ağırlığı – Boyutları

Erkekleri 65 cm, dişileri 60 cm boya ulaşabilen Alman çoban köpeğinin her iki cinsinin de kilosu ortalama 35-40 kg arasında değişmekte.

Yaşam Süresi

Alman çoban köpekleri ortalama 13 yıl yaşamakta.

Karakteri

Alman çoban köpeği, genellikle belli misyonlarda kullanılıyor. Özellikle Avrupa’da, polis ve koruma köpeği olarak sıklıkla karşımıza çıkan bu ırk, aynı zamanda rehber köpek olarak da kullanılıyor.

Sakin bir mizaca sahip olan bu ırk, gerektiği zaman saldırganlaşabiliyor. Sahibine karşı fazlasıyla sadık olan Alman çoban köpekleri, yüksek öğrenme kapasiteleri sayesinde, her türlü oyuna ve her türlü ortama kısa sürede alışabiliyor.

Düzgün şekilde eğitilmemesi halinde, liderlik içgüdüsü baskın gelen Alman çoban köpekleri etrafındaki insanlara karşı saldırganlaşmakta. Bunun önüne geçmek için köpeğinize mutlaka düzgün bir eğitim vermeniz gerekli.

Alman çoban köpekleri, tüm ırklar arasında en iyi eğitilebilenlerden biri. Zekaları ve kapasiteleri sayesinde bu ırkın her yerde kullanıldığını görebilirsiniz.

Bakımı

Eğer günlük egzersizini yaptırırsanız evde beslenebilen bu ırk, her gün bir kez uzun yürüyüşe ihtiyaç duymakta.

Alman çoban köğeklerinde liderlik içgüdüsü çok güçlü olduğu için, köpeğinizi gezdirirken yanında veya önünde kalmaya özen göstermelisiniz. Böylece sahibinin lider olduğunu daha net anlayarak, daha kolay disiplinize edilebilir.

Çocuklarla İlişkisi

Düzgün eğitilmesi halinde çocuklarla çok iyi anlaşabiliyor. Koruyucu içgüdüleri sayesinde bebeklerle bile bir arada rahatlıkla bulunabilmekte.

Etiketler: , , ,

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir