MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Avustralya Terrier

Avustralya Terrier

 • 8/10
  Çocuklarla Arası - 8/10
 • 8/10
  Eğitilebilirlik - 8/10
 • 7/10
  Egzersiz İhtiyacı - 7/10
 • 8/10
  Enerji Seviyesi - 8/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
 • 3/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 3/10
 • 3/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 3/10
 • 8/10
  Korumacılık - 8/10
 • 7/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 7/10
6.6/10

Özet

Yılan ve sürüngen avı için kullanılan Avustralya Terrier ırkı, iz sürme ve bekçilik konusunda da fazlasıyla yetenekli.

Tarihi

Kökenleri Avustralya olsa da, ataları İngiltere ve İskoçya’dan gelen Avustralya Terrierinin ataları çok daha eskiye dayanıyor. Çok uzun yıllar boyunca kullanılmış olan bu köpekler, yılan ve haşere ile mücadele konusunda oldukça başarılı.

Bir kedi çevikliğinde hareket edebilen bu köpekler, tarlalarda fare ve yılan yakalama amacıyla kullanıldı. Buna ek olarak, küçük boyutlarına rağmen bekçi ve koruma köpeği olarak kullanılan Avustralya Terrieri farklı bir geçmişe sahip.

Özellikle Avustralya’da altın madenlerinde kullanılan bu ırk, fare, yılan ve tüm diğer sürüngenlere karşı oldukça iyi bir çözüm niteliğindeydi. Bununla birlikte, zorlu ortamlarda çalışan insanlara çok iyi dost olması ile tanınan Avustralya Terrierları, 1897 yılından itibaren tüm dünyada yayılmaya başladı.

Ağırlığı – Boyutları

Avustralya Terrier köpekleri 6 kilogram ağırlığa ve 28 santimetre boya ulaşabiliyor.

Ortalama Yaşam Süresi

Avustralya Terrier köpekleri 12 ile 15 yıl arasında yaşayabiliyor.

Karakteri

Enerji dolu bir karaktere sahip olan Avustralya Terrierları eğlenmeyi ve oyun oynamayı çok seviyor. Tarih boyunca her türlü ortamda çalışabilmesi ile dayanıklılığını artıran bu köpekler, her yaştan insan için oldukça iyi bir arkadaş.

Hareketli ve enerji dolu bir köpek olsa da, evde beslemek için uygun bir ırk olan Avustralya Terrier köpekleri, çocuklarla oyun oynamaktan çok hoşlanıyor. Kedilere benzer karakterleri nedeniyle, etrafta dolaşan insanları sürekli takip etme ve yaptığı hareketleri izleme eğiliminde.

Çok zeki bir köpek olması nedeniyle her şeyden kolay sıkılan Avustralya Terrierları, sahiplerine zor anlar yaşatabilir. Ancak bu köpeklere yapacak aktivite sunarsanız, ev içerisinde sizi çok eğlendireceklerine emin olabilirsiniz.

Bakımı

İnsanlarla çok iyi anlaşması nedeniyle bahçede veya açık ortamlarda yaşamaktan ziyade ev içerisinde beslenmeyi tercih eden Avustralya Terrier ırkı, toprağı kazmaktan çok hoşlandığı için evdeki saksılarınızı korumanızda fayda var.

Avustralya Terrier köpeklerini günlük olarak uzun yürüyüşlere çıkarmanız tavsiye ediliyor.

Çocuklarla Arası

Her yaştan çocuk ile çok iyi anlaşabilen Avustralya Terrier köpekleri aileler için ideal bir seçim.

Etiketler:

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir