MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Kediler Neden Böcek Avlar?

Kediler Neden Böcek Avlar?

Kedi ve köpeklerin birbirinden ne kadar farklı iki canlı türü olduğunu anlamak için zooloji uzmanı olmaya gerek yok; ister evinizde beslediğiniz kedi ve köpeklerden, ister sokaklarda bol bol karşılaştığınız sokak hayvanlarından bunu zaten kısa bir sürede gözlemlemeniz mümkün. Köpekler insanların en sadık ve en iyi arkadaşı olarak tanımlanırken kediler ile insan arasındaki sosyal iletişimin maalesef göz ardı edilemeyecek kırmızı çizgileri vardır. Sanki kediler, onlara sunduğumuz sıcak ev ve taze mama karşılığında bize böcek avlama hizmeti sunuyor, geriye kalan her şey için de bizi kaderimizle baş başa bırakıyorlar gibi. Köpekler çoğu zaman evdeki huzurun temsilcisi olarak resmedilirken kediler, her daim avlanmaya ve avlamaya tetikte birer savaşçı portresi çizerler. Hiçbir evcil köpeği kanepenin arkasına saklanırken, fazla sevildiği zaman sizi tırmalarken ya da onu okşamak istediğinizde savunma pozisyonuna geçip sizden kaçarken göremezsiniz.

Kedi Çiftleşmesi

Kediler Neden Böcek Avlar?

Tüm bunları neden mi anlatıyoruz? Çok basit bir cevabı var aslında: Kediler avlanmaya bayılırlar. Takip etmek, iz sürmek ve yakalamak onların en sevdiği eylemlerdendir. Her zaman dolu olan bir mama kabının olması maalesef bu dürtüyü hiçbir şekilde törpülemeye yetmiyor. Evcil kediler için bu dürtüyü tatmin etmenin en ideal yolu ise tabii ki böcek avlamak.

Böcek avlamak, her şeyden önce tahta bir ipe bağlı tüyü yakalamaya çalışmaktan ya da içinde zil olan bir topu kovalamaktan çok daha keyifli. Bu tür oyuncaklar her ne kadar kedinin kısa vadede dikkatini dağıtmaya ve ilgisini çekmeye yetiyor gibi görünse de uzun vadede kedinin içindeki “panter içgüdüsünü” tatmin etmeyecek cinstendir. Kedisever olarak tabii ki sizin aklınızdaki bir numaralı soru, böceklerin kedinizin sağlığı için zararlı olup olmadığıdır.

Böcek Yemek Kedimin Sağlığı İçin Zararlı Mı?

Kedilerin hayatta kalmaları için yüksek miktarda proteine ihtiyaçları vardır ve bu protein, doğrudan hayvan etinden sağlanmalıdır. Vahşi doğada yaşayan kediler fare, kuş, tavşan ve arada bir sürüngen olmak üzere farklı hayvanları avlayarak ihtiyaç duydukları proteini karşılarlar. Eğer evcil kedinize de bu hayvanların sağladığı kalitede ve miktarda protein dolu bir rejim sunuyorsanız, kediniz ihtiyaç duyduğu proteini alıyor demektir. Yani işin aslına bakarsanız bu böcek avlama alışkanlığı biyolojik olarak değil, tamamen davranışsal olarak süregelen bir olgu haline geliyor.

Kediler Neden Böcek Avlar?

Söz konusu kedinin böcek yemesinden ötürü ortaya çıkan zararlar olduğunda, böceklerin içinde bulunan iç parazitlerin kediler için asgari düzeyde tehlike oluşturduğunu söylemekte fayda var. Böcek sindirmekten kedinizin alabileceği zararlar gerçekten de minimal, endişe oluşturmaması gereken bir düzeyde.

Tabii yine de belirtmek gerekir ki bazı böcek türleri kedinizi gerçek anlamda hasta edebilecek iç parazitlere ve virüsleri sahip olabiliyor. Bu tür böceklerin tüketilmesi durumunda kedinizde genelde kusma ve/veya ishal gibi yan etkiler belirecek ve kediniz vücudundaki zararlı mikropları bu şekilde sisteminden çıkartmaya çalışacaktır. Pire ve bit gibi haşere çeşitleri ise kedinizin tüylerinde yaşam alanı yaratmaya karar verdiği andan itibaren onun sağlığı için tehlike oluşturur, bu yüzden bu tip böceklerden olabildiğince korunmak önemlidir.

Kediler Avlamayı Özler Mi?

Acaba kedilerimiz oyun için günlük olarak avlanmayı özledikleri için mi sürekli böcek peşinde koşarak bu içgüdülerini tatmin etmeye çalışıyorlar? Olabilir. Avlanma içgüdüsü için kullanışlı bir alternatif olan evde böcek avlamak, onlar için karın doyurmadan çok oyun oynamayı temsil ediyor. Bu gibi durumlarda kedinizi gözlemlediğinizde çoğunlukla yakaladığı böceği yemediğini fark edeceksiniz; onun yerine kedi öldürdüğü böcekle oynar, onu ağzına götürür, patiler ve adeta bir oyuncakmış gibi onunla oynar. Bu yüzden de kediniz evin içinde böcek avlarken bu, her ne kadar böcekler ve haşereler için kötü bir haber olsa da, evinizin temizliği ve kedinizin içgüdülerinin tatmini için gerçekten de iyi haber.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Kediler Neden Böcek Avlar? için 2 Yorum Var!

  1. Melek dedi ki:

    Biri 8 aylık erkek biride 3 aylık dişi kedimiz var alışmış görünüyorlar ama erkek olan sürekli dişinin kum kabını ya döküyor yada kakasını ona yapıyor bu kez dişi olan sağa sola yapmaya başladı aslında tuvalet adabı hariç güzel oynuyorlar birlikte uyuyorlar bibirlerini yalayıp temizliyorlar ama erkek olan bize kendini sevdirmemeye başladı sevmeye kalktığımda tırmalıyor parti atıyor ne yapmamız lazım

    • Ayşe dedi ki:

      Aynı sorun bizdede oldu 1 kaç günlüğüne eve bi yavru kedi getirmiştik ve erkek kedimiz onunla oynuyordu ama bize kendini ellettirmiyordu başka kedileri sevdiğimizi görüncede aynısını yapıyor kedi gittikten 1 hafta falan geçtikten sonra bize kendini sevdirmeye başladı kıskanıyor başka kedileri ellememize evde 2 kedi birden bazen zor oluyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir