MENU
100'LERCE ÜRÜNDE EN UCUZ FİYATLARI HEMEN BUL >
Üye Ol | Giriş Yap
Selkirk Rex

Selkirk Rex

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 6/10
  Zeka - 6/10
 • 7/10
  Hareketlilik - 7/10
 • 7/10
  Bakım İhtiyacı - 7/10
 • 8/10
  Oyunculuk - 8/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
6.8/10

Özet

Sevimli ve uysal görüntülerine rağmen her zaman kucakta olmaktan hoşlanmayan Selkirk Rex kedileri oldukça aktif ve eğlenceli.

Tarihi

Tüylerinin görünüşü ve kalın kürkü nedeniyle farklı isimlerle adlandırılan Selkirk Rex ırkı, “koyun postlu kedi” olarak da tanınıyor. Cornish ve Devon Rex kedileri ile genetik bağı olan Selkirk Rex kedisi de doğal genetik mutasyon sonucunda dünyaya geldi.

İlk kez Montana’da ortaya çıkan Selkirk Rex ırkının doğum tarihi 1987 olarak biliniyor. Bir hayvan barınağında dünyaya gelen bu kediler, yerel bir kedi üreticisi olan Jeri Newman tarafından sahiplenilince, kısa süre içerisinde üzerindeki üretim çalışmaları da başladı.

Selkirk Rex kedileri 1990 yılında ilk kez tanındı. Tüm uluslararası kuruluşlar tarafından tanınması 2000’li yılları buldu.

Ağırlığı – Boyutları

Selkrik Rex kedileri 4.5 ile 7 kilogram arasında değişen ağırlıklara sahip.

Yaşam Süresi

Bu ırk, diğer kedi ırklarına göre daha kısa bir yaşam süresine sahip. Ortalama olarak 10 ile 15 yıl yaşadığı gözlemlenmekte.

Karakteri

Rex ırkları ile genetik akrabalığı bulunan Selkirk Rex ırkı, bu akrabalık nedeniyle sakin bir yapıya sahip. Persian ve British Shorthair kedilerinin özelliklerini de barındıran Selkirk Rex kedisi, bu ırklara kıyasla çok daha aktif bir yapıda.

Her ne kadar sakin bir yapısı olsa da, Selkirk Rex kedileri kucakta oturmaktan pek fazla hoşlanmıyor. Genellikle oyun oynamak ve etrafı keşfetmekle vakit geçiren bu ırk, oyun oynama vakti geldiğinde sahibini işin içine dahil etmekte adeta ustalaşmış.

Selkirk Rex kedileri, özellikle parlak nesnelere ilgi duyuyor. El feneri, ışıklı oyuncaklar ve buna benzer nesneler ile oynamaktan çok hoşlanan bu ırk, televizyondaki parlak ışıkları da oyun olarak görebilir. Eğer bir Selkirk Rex kedisi sahiplenmeyi düşünüyorsanız, kedinizin ilginç hareketlerini izlemeye hazır olun.

Bakımı

Selkirk Rex kedilerinin tüyleri diğer ırklara göre farklı olduğu için daha fazla ilgi gerektiriyor. Haftada birkaç kez taramanız yeterli olacaktır. Bu ırk tüy döktüğü için, düzenli taramanız çok önemli.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Selkirk Rex ırkı, hem köpeklerle hem de diğer hayvanlarla çok iyi geçinebiliyor. Aynı şekilde aktif bir ırk olması sayesinde çocuklarla da çok iyi anlaşabilir.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.