MENU
100'LERCE ÜRÜNDE EN UCUZ FİYATLARI HEMEN BUL >
Üye Ol | Giriş Yap
Sibirya Kedisi

Sibirya Kedisi

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 7/10
  Zeka - 7/10
 • 6/10
  Hareketlilik - 6/10
 • 8/10
  Bakım İhtiyacı - 8/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
6.8/10

Özet

Doğal ortamı Sibirya olan Sibirya kedisi, hipoalerjenik olması nedeniyle tüm dünyada popüler.

Tarihi

Rusya’nın Sibirya bölgesinden gelen Sibirya kedileri, Siberian adı ile de tanınmakta. Sibirya’nın ormanlık bölgelerinde, vahşi ortamlarında yaşayan bu kedi ırkı, binlerce yıllık bir geçmişe sahip. Bölgede yaşayan köylüler tarafından beslenen kediler, evcilleştirilerek günümüzdeki haline gelmeyi başardı. Sibirya kedileri, binlerce yıllık tarihi sayesinde Rusya’nın efsaneleri ve halk hikayelerinde de çok sık karşımıza çıkıyor.

Sibirya kedileri, Rusya dışına ilk kez 1990 yılında çıktı. Çok yakın bir tarihi olan bu ırk, 1990 yılından itibaren dünyada tanınmaya başladı. 1996 yılında uluslararası kuruluşlar tarafından ilk kez tanınan Siberian, 2006 yılında her kuruluş tarafından tanındı.

Sibirya kedilerinin en önemli özelliği hipoalerjenik olması. Bu özelliği sayesinde, Sibirya kedilerini dünyanın her noktasında bulmak mümkün.

Ağırlığı – Boyutları

Sibirya kedileri 3.5 ile 8 kilogram arasında ağırlıklara ulaşabiliyor. Bazı kediler çok daha fazla büyüyebiliyor.

Yaşam Süresi

Bu ırkın yaşam süresi 11 ile 15 yıl arasında değişmekte.

Karakteri

Sibirya kedilerinin kökenleri çok soğuk bir yer olsa da, bunun tam aksine çok sıcak bir karakterleri var. İnsanlara karşı büyük bir sevgi besleyen Sibirya kedileri, ev içerisinde etrafındaki insanları takip etmekten çok hoşlanıyor. Etrafta yapılan tüm aktivitelere özel olarak ilgi gösteren Sibirya kedileri, sahipleri ile birlikte olduğu sürece her şeyden büyük keyif alacaktır.

Bu ırkın enerji seviyesi de oldukça yüksek. Oyuncu bir yapıya sahip olan Sibirya kedisi, zekası sayesinde her şeyi oyuna çevirmeyi başarabiliyor. Yuvarlak nesneleri özellikle seven Siberian ırkını beslerken mutlaka uygun oyuncakları etrafta bulundurmanızda fayda var.

Atalarının ormanda yaşaması, Sibirya kedilerini doğal olarak yetenekli bir avcı haline getiriyor. Su ile oynamayı seven, hatta çeşmeleri açıp su içen bu ırk, ilginç ve eğlenceli bir karaktere sahip.

Bakımı

Sibirya kedilerinin kürkleri üç katmanlı. Çok uzun bir kürke sahip olmaları nedeniyle bakımları biraz zahmetli. Mevsim geçişlerinde tüy dökmeleri nedeniyle daha sık taranmaları gerektiği gibi, normal zamanlarda haftada 3-4 kez taramaya ihtiyaç duyuyorlar.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Sibirya kedileri koruyucu bir yapıya sahip. Özellikle sevdiği insanlara karşı çok nazik olan bu ırk, her yaştan çocuk ile rahatlıkla yaşayabilir. Aynı şekilde köpeklerle ve diğer kedilerle bir arada yaşayabiliyor.

Avcı içgüdülerinin baskın olması nedeniyle, küçük hayvanlarla bir arada yaşaması tavsiye edilmemekte.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.