MENU
100'LERCE ÜRÜNDE EN UCUZ FİYATLARI HEMEN BUL >
Üye Ol | Giriş Yap
American Wirehair

American Wirehair

 • 6/10
  Çocuklarla Arası - 6/10
 • 5/10
  Zeka - 5/10
 • 6/10
  Hareketlilik - 6/10
 • 1/10
  Bakım İhtiyacı - 1/10
 • 5/10
  Oyunculuk - 5/10
 • 5/10
  Eğitilebilirlik - 5/10
4.7/10

Özet

Etrafında olan her şeye ilgiyle yaklaşan American Wirehair, ev içerisinde sahibinin peşinden gitmekten hiç sıkılmıyor.

Tarihi

İlk kez 1966 yılında ortaya çıkan bu türün kökeni ABD. ABD’nin New York kentinde görülen ilk American Wirehair, bir mutasyon sonucunda dünyaya geldi. Daha sonra üzerinde araştırmalara başlanan kedinin tür olarak tanınmaya başlandığı tarih 1978. Bu tarihten sonra hızla yayılan American Wirehair, tüm dünyada tanınan ve bilinen bir kedi ırkı.

Boyut – Ağırlık

Kendine çok yakın bir tür olan American Shorthair ile benzer ağırlığa sahip olan American Wirehair, 3 kilogramdan 6 kilograma kadar değişen ağırlığa sahip olabiliyor.

Karakteri

Oldukça uyumlu bir karaktere sahip olan American Wirehair, fazlasıyla hareketli ve atletik bir gövdeye sahip. Çok fazla oyun istemese de, sahibiyle birlikte oyun oynamaktan çok hoşlanıyor. Buna ek olarak, interaktif kedi oyuncaklarını ve sesli oyuncakları fazlasıyla seven bir ırk.

Eve gelen misafirlere sıcak bir karşılama yapacak olan American Wirehair, farklı insanlarla tanışmaktan hiç çekinmiyor. Her şekilde sosyalleşmekten çok hoşlanan bu kedi türü, diğer insanlarla tanıştığında saklanmak yerine kucaklarına atlamayı tercih ediyor.

Sessiz bir karaktere sahip olsa da, fazlasıyla meraklı olan American Wirehair, etrafındaki insanları, özellikle sahibini takip etmekten çok hoşlanıyor. Sahibi nereye giderse gitsin peşinden gelmek isteyen bu kedi ırkı, etrafında olan biten herşeyi inceleyerek taklit edebilme özelliğine sahip.

American Wirehair kedileri, kucağa alınmaktan çok fazla hoşlanmıyor.

Bakımı

Bu kedi ırkının tüyleri, diğer ırklara göre çok daha farklı yapıda. Taranma ihtiyacı neredeyse sıfır olan American Wirehair’de, eğer bahar ayları haricinde kedinizin tüylerini tararsanız zarar verebilme ihtimaliniz var. Aynı şekilde, American Wirehair çok nadir durumlarda banyoya ihtiyaç duymakta.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Çocuklu aileler için ideal bir kedi olan American Wirehair, her yaştan çocukla çok iyi anlaşabiliyor. Eğer evinizde köpek varsa, köpeğiniz ile tanışmakta biraz zorlanabilir. Ancak, doğru şekilde tanıştırıldığında, her köpek ile birlikte yaşama özelliğine sahip.

American Wirehair ırkı, kuş ve diğer evcil hayvanlara karşı saldırgan. Ancak küçük yaşlardan itibaren birlikte yaşamaya alışmaları halinde, bir arada kalabiliyor.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.