MENU
100'LERCE ÜRÜNDE EN UCUZ FİYATLARI HEMEN BUL >
Üye Ol | Giriş Yap
Brazilian Shorthair

Brazilian Shorthair

 • 8/10
  Çocuklarla Arası - 8/10
 • 4/10
  Zeka - 4/10
 • 6/10
  Hareketlilik - 6/10
 • 2/10
  Bakım İhtiyacı - 2/10
 • 6/10
  Oyunculuk - 6/10
 • 4/10
  Eğitilebilirlik - 4/10
4.3/10

Özet

Yirmi yıla kadar çıkan yaşam süreleri ile, her ortama uyum sağlamayı başaran bu kedi ırkı, kısa sürede ailenizin bir parçası olacak.

Tarihi

İlk olarak Brezilya’da görülen bu kedi ırkı, Brezilya’nın sokak kedileri olarak tanınmakta. Brezilya tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, farklı yapıda ve özellikte bir ırk olduğunun ortaya çıkmasıyla ABD ve İngiltere’de hakkında çalışmalar başlayan Brazilian Shorthair kedileri, 1998 yılında, yeni bir kedi ırkı olarak tanındı.

1500’lü yıllara kadar giden bir geçmişe sahip olan bu kediler Portekizli denizcilerin, gemilerde haşere kontrolü için yanlarında getirdikleri British Shorthair kedilerine dayanıyor. Bu kedilerin mutasyona uğramış ve melezleşmiş bir türü olarak kabul edilen Brazilian Shorthair kedileri, “Pelo Curto Brasileiro” adıyla da tanınmakta.

Boyutları – Ağırlığı

Brazilian Shorthair kedileri, çok değişken ağırlıklara sahip olabiliyor. Ortalama boyutlarda bir kedi kabul edilse de, obeziteye yatkın yapıları nedeniyle, düzgün beslenmemesi halinde 15 kilograma kadar ağırlaşabiliyor.

Karakteri

Sokak kedisi kökenli olması sayesinde, fazlasıyla dayanıklı olan Brazilian Shorthair ırkı, her yeni ortama kolayca adapte olabilme yeteneğine sahip. Yeni insanlarla tanışmaktan çekinmeyen ve farklı bir eve taşınmakta herhangi bir zorluk yaşamayan bu kedi ırkı, özellikle farklı mekanları keşfetmekten çok hoşlanıyor.

Karakteri sosyal olan Brazilian Shorthair kedileri, evinize gelen misafirlerle tanışmaktan çok hoşlanacak. İnsanlara kolayca adapte olan bu kedi ırkı, misafirlerin kucağında vakit geçirmekten ve onlarla tanışmaktan büyük keyif alıyor.

Oyuncu bir yapısı olması sayesinde, çocuklu aileler için ideal bir kedi haline gelen Brazilian Shorthair ırkı, ilgi görmekten çok hoşlanıyor. Çocuklarla ve diğer ev hayvanları ile oyun oynamayı çok seven Brazilian Shorthair, çocuklarınızı çok eğlendirecek.

Brazilian Shorthair kedileri, geceleri sahiplerinin yanında uyumaktan çok hoşlanıyor. Özellikle sessizce yatağa girmekten ve yanınıza yatmaktan keyif alan Brazilian Shorthair kedinize zarar vermemek için geceleri dikkatli olmanızda fayda var.

Bakımı

Çok dayanıklı olan bu kedi türü, aynı zamanda neredeyse hiç bakıma istemiyor. Tüylerini ayda birkaç kez taramanız bile yeterli olacaktır. Brazilian Shorthair ırkı, aynı zamanda banyo istemiyor.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Brazilian Shorthair kedileri, çocuklarla oyun oynamaktan çok hoşlanıyor. Eğitilmesi zor olan bu kediler, özellikle küçük oyuncaklardan büyük keyif almakta. Köpeklerle de gayet iyi geçinen Brazilian Shorthair ırkı, düzgün tanıştırıldığı takdirde, tüm ev hayvanları ile yaşayabilir.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir