MENU
100'LERCE ÜRÜNDE EN UCUZ FİYATLARI HEMEN BUL >
Üye Ol | Giriş Yap
Norwegian Forest

Norwegian Forest

 • 5/10
  Çocuklarla Arası - 5/10
 • 6/10
  Zeka - 6/10
 • 7/10
  Hareketlilik - 7/10
 • 7/10
  Bakım İhtiyacı - 7/10
 • 6/10
  Oyunculuk - 6/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
6.2/10

Özet

Nazik bir mizaca sahip Norwegian Forest kedileri, insanlarla sağlam bağlar kursa da, sizden özel bir ilgi talep etmiyor. Gündüzleri evde olmayanlar için ideal bir arkadaş.

Tarihi

Norwegian Forest kedileri, “Norveç Orman Kedisi” olarak da bilinmekte. İsmini doğal ortamı olan Norveç’ten alan bu kedi ırkının kökenleri yüzlerce, hatta binlerce yıl ötesine dayanıyor. Nordik tanrılardan olan Freya’nın arabasını çeken kediler olarak tanınan Norwegian Forest kedilerinin Ankara Kedisinin de atası olma ihtimali var.

Vikingler tarafından dünyaya yayıldığı düşünülen Norwegian Forest ırkı, Türkiye’ye ilk kez Bizans döneminde geldi. Avrupa ve Rusya’ya da aynı dönemde tanıtılan Norveç orman kedileri, uzun yıllar boyunca soylular arasında hediye olarak verildi.

Soylular haricinde, halk arasında da çok popüler olan Norwegian Forest kedileri, doğal avcılık yetenekleri sayesinde, tarlalarda ve ambarlarda beslenmekteydi. Bu ırk, 1977 yılından itibaren Avrupa’nın koruma altındaki, özel kedi ırkları arasına adını yazdırdı.

Ağırlığı – Boyutları

10 kilograma kadar ulaşabilen ağırlıklarıyla, Norveç Orman Kedileri oldukça büyük bir ırk. Beş yaşına kadar gelişimini sürdüren bu ırkta dişiler erkeklere göre daha küçük kalmakta.

Yaşam Süresi

Norwegian Forest kedileri ortalama 12 ile 16 yıl arasında yaşıyor.

Karakteri

Kısa sürede yaşadığı ortama bağlanabilme ve sahipleri ile güçlü bağ kurabilme özelliğine sahip Norwegian Forest ırkı, bu özelliklerine rağmen özel ve sürekli bir ilgi talep etmiyor. Birlikte yaşadığı insanlara kolay alışsa da, eve gelen misafirlere o kadar sıcak davranmayabilir.

Özel bir bağlılık istememesinin yanısıra, evde kendisi ile olacak herhangi bir insan olmaması halinde kendi kendini eğlendirebilme özelliği sayesinde, özellikle çalışan insanlar için ideal bir kedi konumunda.

Norwegian Forest ırkı çok fazla gürültücü değil. Çok nadiren, karnı acıktığında miyavlamakta. Bunun dışında nadiren de olsa ilgi istediği durumlarda miyavladığı görülebilir.

Kökenlerinden gelen atletik yapısını koruyan Norwegian Forest, ev içerisinde tırmanmaktan çok hoşlanıyor. Aynı zamanda su geçirmez bir kürke sahip olmaları sayesinde, korkusuzca her şeyi yapabiliyorlar.

Bakımı

Norveç Orman Kedisini haftada 2 kez taramanız gerekli. Düğüm olmaya çok yatkın tüyleri olan bu ırkta, eğer düğüm olmuş tüylerle karşılaşırsanız nazikçe açmanız gerekiyor, aksi takdirde kedinizin canını acıtabilirsiniz.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Norwegian Forest kedileri, çocuklarla, diğer kedilerle ve köpeklerle gayet iyi anlaşabiliyor. Ancak avcı içgüdüleri nedeniyle balık ve kuş gibi hayvanlarla bir arada beslenmesi tavsiye edilmemekte.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir