MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Mısır Mausu

Mısır Mausu

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 6/10
  Zeka - 6/10
 • 7/10
  Hareketlilik - 7/10
 • 4/10
  Bakım İhtiyacı - 4/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
 • 4/10
  Eğitilebilirlik - 4/10
5/10

Özet

Antik Mısır’da oldukça önemli olan Egyptian Mau kedileri, evinizde kral edasıyla dolaşacak bir ırk.

Tarihi

Binlerce yıl öncesine dayanana tarihi sayesinde, dünyanın her noktasında tanınan Egyptian Mau (Mısır Mausu) kedileri, bazı kaynaklara göre firavunların evcil hayvanı olarak gösteriliyor.

Herhangi bir insan çabası olmadan, tamamen doğal mutasyon sonucunda ortaya çıkmış bu kedilerde, görüntü ve tüy yapısı oldukça etkileyici. Mısır’da ortaya çıkan bu tür, 2. Dünya Savaşı sonrasında Avrupa’ya da yayıldı. Kısa süre içerisinde popülerleşmesi ile birlikte, dünyanın her noktasında tanınmaya başladı.

Egyptian Mau kedilerinin yaygınlaşmasındaki ana sebeplerden biri, Roma’da yaşayan Rus prensesi Natalie Troubetskoy’a hediye edilmesi. Prenses bu hediyeyi aldıktan sonra, kedisiyle birlikte, 1956 yılında ABD’ye taşınınca, ABD’de de Egyptian Mau kedileri ilgi görmeye başladı. Bu ırkın, uluslararası kedi kuruluşları tarafından tanınması ise 1968 yılını buldu. 1977 yılından itibaren her kuruluş tarafından resmi olarak tanınmaya başlandı.

Ağırlığı – Boyutları

Egyptian Mau kedileri 2.5 kilogramdan 6.5 kilograma kadar değişen ağırlıklara sahip olabiliyor.

Yaşam Süresi

Bu kedi ırkının ortalama yaşam süresi 12 ile 15 yıl arasında değişmekte.

Karakteri

Egyptian Mau kedilerini diğer kedilerden ayıran en önemli özellik, mutlu olduklarında bunu çok net şekilde ifade edebilmeleri. Mutlu olduğu zaman kısa aralıklarla, yumuşak bir ses tonu ile miyavlayan Egyptian Mau kedileri, özellikle birlikte yaşadığı insanların yanında bunu çok sık yapıyor.

Sahiplerine kısa süre içerisinde güçlü bir bağ geliştiren Egyptian Mau ırkı, ilgi çekmekten ve sizinle birlikte vakit geçirmekten çok hoşlanacak.

Atletik bir yapısı olması nedeniyle, oldukça hareketli. Zıplamayı ve tırmanmayı çok seven Egyptian Mau kedilerinin mutlaka düzgün ve uzun bir tırmalama oyuncağı olmak zorunda. Ayrıca, bu kediler suyu sevdikleri için, musluklarla oyun oynama eğilimindeler.

Bakımı

Egyptian Mau kedilerini yıkamanız tavsiye edilmiyor. Bunun dışında dökülen tüyleri toplamak ve sağlıklı bir gelişim sağlamak için haftada 1 kez taramanız yeterli.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Oyuncu yapısı sayesinde, çocuklarla çok iyi vakit geçirebiliyor. Doğru şekilde tanıştırıldığında köpeklerle de yaşayabilen Egyptian Mau kedilerinin avcı içgüdüleri nedeniyle, kuş veya balık gibi hayvanlarla bir arada tutulmaları tavsiye edilmiyor.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir