MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Chinchilla Kedisi

Chinchilla

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 7/10
  Zeka - 7/10
 • 4/10
  Hareketlilik - 4/10
 • 7/10
  Bakım İhtiyacı - 7/10
 • 5/10
  Oyunculuk - 5/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
5.1/10

Özet

Oyuncu olduğu kadar sakin olan Chinchilla kedileri, özellikle küçük çocuğu olan aileler için çok uygun bir ev hayvanı.

Tarihi

İran kedilerinden üretilen bir ırk olan Chinchilla kedileri, yeşil gözleri ile ünlenen bir ırk. İlk kez İngiltere’de üretilen bu kedi ırkının atalarından biri, “Chinnie” ırkı. Dünyada insan eli ile üretilen ilk kedi ırklarından biri olan Chinnie, 1882 yılından beri üretiliyor. İlk Chinchilla kedisi de bir Chinnie kedisinin yavrusu olarak dünyaya geldi.

Türkiye’de Chinchilla ismi ile tanınan bu ırk, Avrupa’da bazı ülkelerde “gölgeli gümüş iran kedisi” veya “altın gölgeli iran kedisi” olarak tanınmakta. Chinchilla kedilerinin uluslararası kuruluşlar tarafından ırk olarak kabul edilmesi için çalışmalar hala devam etmekte.

Ağırlığı – Boyutları

Chinchilla kedileri çok fazla büyümüyor. Erkek kedilerde, 3.6 kilogram ile 6.8 kilogram arasında değişen ağırlık, dişilerde 3.2 ile 4.5 kilogram arasında değişmekte.

Yaşam Süresi

Chinchilla kedileri 14 ile 16 yıl arasında yaşayabiliyor.

Karakteri

Chinchilla kedileri oldukça sessiz ve nazik yapıdalar. Sahiplerine oldukça sadık olan bu kediler, kendileri ile birlikte yaşayan insanlara fazlasıyla bağlanıyor. Evde yalnız kalmaya dayanamayan Chinchilla kedileri, uzun süre tek başlarına kalmaktan çok sıkılıyor.

Oldukça zeki bir ırk olan Chinchillalar, zeka gerektiren oyunlar oynamaya bayılıyor. Özellikle belli bir hareketi öğrenmeleri gereken oyunlardan büyük keyif alan bu ırk, küçük yaşlarda oldukça aktif. Diğer tüm özelleri İran kedilerine benzese de, sessiz ve daha sakin bir yapıda olmaları nedeniyle, küçük ço-cuğu olan aileler için daha iyi bir seçim olacaktır.

Bakımı

Chinchilla kedileri haftalık olarak taranmaya ihtiyaç duyuyor. Böylece uzun tüylerinin sağlıklı ve düzgün büyümesi sağlanmakta. Chinchilla kedilerinin tüylerinin uzun olması nedeniyle tarama çok önemli. Düzgün taranmayan kedilerde, sıklıkla tüy yutma ve kusma problemlerine rastlanabiliyor.

Chinchilla kedileri oldukça sağlıklı bir ırk olsa da, böbrek hastalıklarına yatkın olmaları nedeniyle, düzgün beslenmeleri çok önemli.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Chnchilla, çocuklu aileler için ideal bir ev hayvanı olacaktır. Hem zeki olması hem de oyuncu olduğu kadar sakin hareketleri sayesinde, küçük çocuklarla çok iyi geçinebilen bu kedilerde saldırganlık çok nadir görülüyor.

Kedilerle anlaşabilen köpeklerle çok rahat yaşayabilen Chinchilla kedileri, eğer uygun şekilde tanıştırılırsa diğer kedilerle birlikte de yaşayabilmekte.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir