MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Chantilly

Chantilly

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 6/10
  Zeka - 6/10
 • 6/10
  Hareketlilik - 6/10
 • 5/10
  Bakım İhtiyacı - 5/10
 • 6/10
  Oyunculuk - 6/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
6/10

Özet

Pek çok kedi güzellik yarışmasında şampiyonluğu bulunan Chantilly ırkı, canlı ve anlayışlı karakteri ile tam bir ev kedisi.

Tarihi

İlk kez 1967 yılında kazandığı güzellik şampiyonası ile ünlenen Chantilly kedileri aynı zamanda Tiffany ismiyle de tanınıyor. Tam olarak ne zaman ortaya çıktığı bilinmeyen bu ırkın yaygınlaşması tamamen tesadüf eseri oldu. Bir emlak satışı sırasında, evdeki kedilerini de satan bir kişi, şans eseri evini bir kedi üreticisine satınca, Chantilly ırkının varlığı keşfedildi.

1969 yılından itibaren düzenli ve kontrollü bir üretim programına girilen bu ırk, güzel görüntüsü ve farklı yapısı ile kısa sürede ilgi çekmeye başladı. Sonrasında tüm dünyada yayılan ırk, çok sayıda güzellik yarışmasında boy gösterdi.

Ağırlığı – Boyutları

Chantilly kedileri 3.5 ile 6 kilogram arasında değişen ağırlıklara sahip.

Yaşam Süresi

Bu ırk ortalama 10 ile 15 yıl arasında yaşayabiliyor.

Karakteri

Chantilly/Tiffany kedilerinde oldukça dengeli bir karakter yapısı mevcut. Hem aktif hem de sakin bir yapıya sahip olan bu ırk, gerektiği zaman oyun oynayıp gerektiği zaman ise sakince oturmayı başarıyor. Her adımını kontrollü atması, ev içerisinde kolayca beslenebilmesini sağlıyor.

Sakin yapısı, çok uzun süre sabit bir pozisyonda kalabilmesini de sağlamakta. Bu özelliği nedeniyle, fiziksel rahatsızlığı olan kişilere veya yaşlılara çok iyi bir yol arkadaşı olabiliyor. Yolculuklardan da çok fazla etkilenmemesi sayesinde, sık taşınan veya seyahat eden insanlar tarafından tercih edilmekte.

Tiffany kedileri ilgiden çok hoşlanıyor. Her daim odak noktada kalmak istedikleri için sürekli miyavlama ve buna benzer hareketler görebilirsiniz. Gösterdiğiniz ilgiyi azalttığınızda bunalıma girme ve melankolik bir ruh haline bürünme ihtimali olduğunu da unutmayın.

Bakımı

Tüylerinin ne çok uzun ne de kısa olması sayesinde kolayca taranabiliyor. Haftada bir kez veya daha az taramanız yeterli olacaktır.

Çok az miktarda tüy dökmesi sayesinde alerjik insanlar tarafından da rahatlıkla beslenebiliyor.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Chantilly/Tiffany ırkı hem çocuklarla hem de köpeklerle çok iyi anlaşıyor. Sakin yapısı sayesinde, küçük evcil hayvanlar ile birlikte de yaşayabilir.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Chantilly için 1 Yorum Var!

 1. Özcan Çetin dedi ki:

  Merhaba benim kedim tiffany cinsinden fakat hıc mıyavlamaz ve bazen cok hırçın davranıyor bunun sebebi nedir acaba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir