MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Avusturyalı Pinscher

Avusturyalı Pinscher

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
 • 8/10
  Egzersiz İhtiyacı - 8/10
 • 7/10
  Enerji Seviyesi - 7/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
 • 3/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 3/10
 • 3/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 3/10
 • 7/10
  Korumacılık - 7/10
 • 7/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 7/10
6.1/10

Özet

Tarla köpeği olarak kullanılan Avusturyalı Pinscher, özellikle yılan, fare gibi küçük hayvanları avlamak konusunda çok yetenekli.

Tarihi

Avusturya Pinscher köpekleri, Alman Pinscher köpekleri ile akraba sayılmakta. Özellikle Almanya’da çok popüler olan bu ırkın tam olarak ne zaman, hangi tarihte ortaya çıktığı bilinmiyor fakat pek çok kaynakta, bu ırkın 1700’lü yıllara kadar giden bir geçmişi olduğu düşünülüyor.

Tarih boyunca her zaman tarlalarda kullanılan Avusturya Pinscher ırkı, küçük hayvanların izini sürmede ve avlamada çok yetenekli. Tarla farelerini, yılanları ve buna benzer hayvanları kedi çevikliğinde avlayabilmesi, gerektiği zaman kendi cüssesinden daha büyük hayvanlara meydan okuyabilmesi gibi özellikler, Avusturya Pinscher ırkını her dönemde tercih edilen bir ırk konumuna getiriyor.

Ağırlığı – Boyutları

Avusturya Pinscher köpekleri 36 ile 51 santimetre arasında boya, 12 ile 18 kilogram arasında ağırlığa sahip.

Ortalama Yaşam Süresi

Bu ırk ortalama 12 ile 14 yıl arasında yaşayabiliyor.

Karakteri

Özellikle tarlalarda kullanılmak için üretilen bu ırk, hem evleri hem tarlaları hem de hayvanları koruma konusunda oldukça yetenekli. Bu özellikleri sayesinde tarihin her döneminde başarılı bir ırk olarak kabul edilen Avusturya Pinscher köpekleri, günümüzde de aynı amaçlarla kullanılmaya devam ediyor.

Eğer yeteri kadar egzersiz yaparsa oldukça sakin bir yapıya bürünen Avusturya Pinscher köpekleri, sporu ve aktiviteyi çok seviyor. Fiziksel aktivite içeren her türlü işte sahibine yardım etmekten çok hoşlanan Avusturya Pinscher ırkı, kendisine iş verilmesi halinde çok mutlu olacaktır.

Bakımı

Biraz inatçı olması, bu ırkın eğitimini oldukça güç hale getiriyor. Eğer daha önce köpek besleme deneyiminiz olmadıysa, bu ırk size uygun olmayabilir.

Çok fazla bakım ihtiyacı yok. Ancak her zaman aktiviteye ihtiyaç duyması, bu ırkı apartman dairesinde beslemeyi zorlaştırıyor. Mutlaka açık havada, sürekli koşabileceği ve egzersiz yapabileceği ortamlarda beslenmesi tavsiye ediliyor.

Çocuklarla Arası

Sosyal bir ırk olması, bu köpeklerin çocuklarla gayet iyi anlaşabilmesini sağlıyor. Ancak her köpekte olduğu gibi, Avusturya Pinscher ırkında da mutlaka kontrollü davranılması gerekiyor. Mümkünse küçük yaşlardan itibaren insanlara alıştırılması öneriliyor.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir