MENU
Üye Ol | Giriş Yap

Akvaryum

Akvaryum

Akvaryumlar evde hayvan beslemek isteyenlerin bolca tercih ettikleri bir seçenektir. Akvaryumu yerleştirdiğimiz odada o evin odak noktası akvaryum olacaktır.

Akvaryumlar günlük hayatımızda o kadar çok ek fayda sağlarlar ki, belki de hepimizin evinde bir tane olması gerekir. Yoğun ve yorucu yaşamlarımızda hepimizin biraz rahatlatmak, huzurlu bir şekilde evimizde oturabilmek için çeşitli yöntemlere ihtiyacımız bulunuyor. Evimize bir akvaryum kurmak belki de günlük yorgunluklarımızı bir nebze azaltmamızda yardımcı olabilir. Hatta yapılan çeşitli araştırmalarda bir akvaryumu izlemenin kan basıncımızı düşürdüğü, stresimizi azalttığı ve üzerimizde sakinleştirici etki yaptığı ortaya çıkmıştır.

Ayrıca çocuklar için de son derece eğitici ve sorumluluk bilincinin gelişmesine faydalı olurlar. Bir çocuğun yatak odasına akvaryum yerleştirildiğinde, geceleri rahat uyumalarına yardımcı olabilir. Akvaryumu izlemek, video oyunları oynamak veya TV izlemenin mükemmel bir alternatifidir.

Ofisinizde veya işyerinizde akvaryum olduğunu bir düşünün. Akvaryumun varlığı moralimizi yükseltebilir, bu da üretkenliğimiz üzerinde olumlu bir etki yaratır.

Akvaryum bakımı sorumluluk gerektirir. Bu da bulunduğu yerdeki insanların bakım ve sorumluluk becerilerini arttırır.

Bir akvaryum kurmadan önce dikkat etmemiz gereken unsurlar şunlardır:

1. Balık ne kadar büyüyecek?

Bir petshop’ta gördüğünüz balık türlerinin çoğu tam olarak gelişmemiştir. Bazıları ilk gördüğünüz zamandan biraz daha büyüyebilir, bazıları ise 3-4 katı kadar gelişebilir. Satın almayı düşündüğünüz balıkların yetişkin boyuna ulaştıklarında akvaryumunuza rahatça sığacağından emin olun.

2. Akvaryum balıkları ne yer?

Çoğu tropikal balık, pul, pelet veya dondurulmuş gıdalarla beslenirken, bazı türlerin canlı yiyecek veya özelleştirilmiş besleme yöntemleri ile beslenmesi gerekebilir.

Bazı evcil balıkların, akvaryumdaki diğer balıkları avlayarak yiyebildiğinde şahit olmuşsuzdur. Herhangi bir balığı satın almadan önce, onu doğru şekilde beslemek için düzgün bir araştırma yapmalı ve akvaryumunuzda bulunan diğer sakinleri veya bitkilere zarar vermeyeceğinden emin olmanız önemlidir.

3. Kaç tane balık almalıyım?

Bazı balıklar yalnız yaşamayı seven balıklardır. Aksine Tetra cinsi gibi balıklar sürü halinde yaşayabilirler. Burada önemli olan nokta akvaryumunuzun bu balıklara iyi bir ev ortamı sağlamış olmasıdır. Akvaryumunuza balık almadan önce mutlaka bir profesyonelden balıklar hakkında bilgi alın.