MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Bombay

Bombay

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 7/10
  Zeka - 7/10
 • 6/10
  Hareketlilik - 6/10
 • 6/10
  Bakım İhtiyacı - 6/10
 • 6/10
  Oyunculuk - 6/10
 • 5/10
  Eğitilebilirlik - 5/10
5.3/10

Özet

Apartman dairesinde beslenmeye çok uygun olan Bombay kedileri, yeni ortamlara ve insanlara kolayca alışıyor.

Tarihi

Farklı kedi ırklarının melezi olarak ortaya çıkan Bombay kedisi, ismini Hindistan’ın Bombay kentinden alıyor. Yeni bir tüy yapısı, renk ve desen oluşturmak amacıyla melezleştiren farklı kedi ırklarının ortaya çıkardığı Bombay kedileri, köklü bir tarihe sahip değil.

İlk kez üretilmeye 1950 yılında başlayan Bombay kedileri, Kentucy’de, Nikki Horner adında bir kişi tarafından tanıtıldı. Üretim sürecinin başlamasından sonra, uzun süre Bombay kedisini tanıtmak için çabalayan Nikki Horner, 1978 yılında, kedi toplulukları tarafından onay almayı başararınca, Bombay kedileri, resmi bir ırk olarak tanındı.

Boyutları – Ağırlığı

Bombay kedileri, ortalama boyutta bir kedi ırkı olarak biliniyor. Ağırlıkları 2.5 kilogramdan 5 kilograma kadar değişen bu kediler çok yüksek ağırlıklara ulaşmıyor.

Karakteri

Bombay kedileri aktif ve hareketli yaşam tarzına sahip olmaları sayesinde, farklı insanlara ve farklı bir çevreye çok kolay alışabiliyor. Yapı olarak sakin bir kedi olması nedeniyle, apartman dairelerinde rahatlıkla yaşayabiliyor. Tam bir ev kedisi karakterine sahip Bombay kedileri, çalışan ve gün içerisinde evden uzun süre uzakta kalan insanlar için güzel bir seçenek.

Sıcak ortamlardan çok hoşlanan bu kedi ırkı, evin en sıcak noktasını kısa sürede bulacaktır. Kış aylarında kalorifer etrafında dolaşmayı çok seven Bombay kedileri, uyurken çarşafların altına girmeyi ve sıcak bir yerde vakit geçirmeyi tercih ediyor.

Bombay kedileri zeki bir ırk olsa da, eğitilebilirlik konusunda pek de iyi değiller. İnteraktif oyunlardan hoşlansa da, belli bir kalıbı öğrenmesi gerektiği zamanlarda zorluk yaşayabiliyor. Bombay kedileri için kalorifer önünde uyumak, oyun oynamaktan çok daha iyi bir seçim görüntüsünde.

Bakımı

Bombay kedilerinin bakımı oldukça kolay. Tüyleri için haftada bir kez tarama yeterli gelecektir. Normal şartlarda banyo yapmaya ihtiyaç duymayan bu kedi ırkı 6 – 9 aylık olduklarında çiftleşmeye ihtiyaç duymakta. Diğer ırklara göre, çiftleşme konusunda daha hassas olan Bombay kedilerinde, bu dönem için hazırlıklı olmanızda fayda var.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Bombay kedileri, sakin bir karaktere sahip olmaları sayesinde, çocuklarla iyi geçinebiliyor. Çok fazla oyuncu olmasa da, çocuklar tarafından ilgi görmek Bombay kedilerinin hoşuna gidecektir. Aynı zamanda, kedi seven köpek türleri ile Bombay kedileri gayet iyi geçinmekte.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bombay için 3 Yorum Var!

 1. Defne dedi ki:

  Genel olarak herşey doğru fakat 2 yanlışınız var ;

  1 Bombay kedileri yalnızlığı hiç sevmez

  2 Bombay kedileri çok kolay eğitilirler çünkü çok zekiler

 2. F.y dedi ki:

  Benim siyah kömür kedim var yanlızlığı sevmiyor peşimden ayrılmıyor yüksek sesi sevmiyor yumurtayı çok seviyor ve kabuklu ayçekirdeği yiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir