MENU
Üye Ol | Giriş Yap

Köpek Mamaları

Köpek Mamaları

Köpek Mamaları köpekler için özel üretilmiş ve farklı türleri olan gıdalardır. Köpekler etçil hayvanlardır fakat besin değerleri ve sağladığı faydalardan dolayı konserve ya da kuru mamalar ile beslenmeleri gerekir. Köpeklerimizin sağlığını korumak adına ihtiyacı olan tüm besinleri içeren köpek mamalarında seçimi köpeğimizin türüne ve sağlık sorunları varsa bu sorunları düzeltmek için yararı olan mamaları alarak sağlayabiliriz.

Köpek mamalarında et ürünleri olduğu gibi tahıl, meyve ve sebzeler de bulunur. İçerdiği bu besinler yüksek miktarda vitamin, mineral ve lif kaynağı olduğundan köpeğimiz için besleyici gıdalardır.

İyi bir köpek mamasında et, sebze, tahıl ve meyve içerikleri bulunur. Köpeğinizin için en iyi köpek maması, içerikteki bu bileşenlerin köpeğinizin sindirim sistemine en uygun olanlarından seçilmiş olanlarıdır.

Köpek maması seçimlerinde ilk olarak köpeğinizin yaşı baz alınmalıdır çünkü besin değerleri açısından yavru köpekler ve yetişkin köpekler arasında tüketilmesi gereken miktarlar faklıdır. Köpek mamaları çeşitlerinde bu sebeple yavru köpek ve yetişkin köpek mamaları olduğunu görürsünüz. Mama alırken içeriğindeki oranları okumanız çok önemlidir. Köpeğinizin sindirim sistemindeki hassasiyete göre seçim yapmanız oluşacak sorunların önüne geçmek için çok faydalı bir adımdır.

Köpek mamaları lezzet olarak da farklılıklar içermektedir. İçeriği ve besin oranları aynı bile olsa lezzeti farklı olabilir. Köpeğimiz eğer bu başka marka ama aynı içeriğe sahip mamayı beğenmediyse bu aşina olduğu lezzet olmadığındandır.

Kısmen daha ucuz olan mamaları seçmek bütçelerimiz açısından uygun görülebilir ama mama seçerken kriter fiyatı değil içerdiği besin takviyeleri olmalıdır. Sırf daha uygun olduğu için satın aldığımız bir mamayı yemeyi tercih etmediğinde aslında bütçe açısından daha büyük bir zarara girdiğimizi unutmamalıyız. İlk kez köpek sahiplenen kişilerde ucuz mama arayışı daha sık görülse de hepimiz ilk etapta bu yanlışı yaptık.

Kuru ve yaş mamalar arasındaki fark nem oranıdır. Yaş köpek mamaları %70 ila 80 civarında nem barındırır. Kuru mamalarda bu oran %10 dur.