MENU
Üye Ol | Giriş Yap

Kedi

Kedi

Kediler binlerce yıldır hayatımızın önemli bir parçası olmuşlardır. Uzun zamandır bizimleler ve sonsuza dek insanlara arkadaşlık edecekler. Bilinen en eski kedi olan Afrika Yaban Kedisi, yaklaşık 12 milyon yıl önce yaşamıştır.  Kediler, MÖ 4000’de Eski Mısır’da insanlar tarafından evcilleştirilmeye başlamıştır. Mısırdaki insanlar kedileri genellikle tahıl depolarını sıçanlar ve yılanlardan korumak için beslemişler ve böylece insan kedi ilişkisi başlamıştır.

Bir evcil hayvan sahibi olmaya karar verdiğimizde, bir kedi mi yoksa köpek mi seçeceğimiz konusu her zaman zor bir karar olur. Her ikisi de bizim en iyi arkadaşımız olmasına rağmen, iki hayvan türü bakım ve huy olarak birbirlerinden çok farklıdır. Kediler, bakım kolaylığı, temizlik ve sevimlilik dahil olmak üzere birçok olumlu özelliğe sahiptir. Bu da onları hayvan sahiplenecek aileler için harika bir seçenek haline getirir.

Kediler, fareler tarafından yapılan tıkırtılar gibi çok düşük frekanslı sesleri bile duyabilirler. Ayrıca karanlıkta da görebilirler. Ara sıra bir noktaya sabitlenip baktıklarını görürsünüz. Sebebi bizim duyamadığımız sesleri duymalarından kaynaklıdır. Kediler, bizlere kıyasla daha az tat alma duyusuna sahiptirler. Evcil ve vahşi kediler, tat alma yeteneği olmayan bir gen mutasyonunu paylaşırlar.

Kedilerin yürümelerine ve karanlıkta dolaşmalarına yardımcı olmak için vücutlarında, özellikle yüzlerinde düzinelerce hareketli bıyık vardır. Bunlar hem nesnelere doğrudan dokunarak hem de hava akımlarını algılayarak boşlukların genişliğini ve nesnelerin karanlıktaki yerini anlamalarını sağlar.

Ev kedilerinin ortalama yaşam ömürleri 12 ila 14 yıldır. Nadiren de olsa kediler 20 yıl yaşayabilen kediler vardır. Bilinen en yaşlı “Creme Puff” adlı kedi 38 yaşına kadar yaşamıştır. Kediler genellikle günde 12-16 saat uyurlar. Kedilerimiz 24 saatlik bir süre içinde 20 saate bile uyuyabilir. Kediler uyurken genellikle kas seğirmeleri ve göz kırpma hareketi yaparlar ki bu da onların tıpkı bizler gibi rüya gördüğünün işaretidir.