MENU
Üye Ol | Giriş Yap

Kedilerde Menopoz: Nedir, Nasıl Ele Alınmalıdır?

Kedilerde menopoz olup olmadığı sık merak edilen konulardan biridir. Kedi sahiplenenler, onların üreme döngüleri de dahil olmak üzere hayatlarının çeşitli yönlerini sıklıkla merak eder. İnsan hayatındaki kadar bilinen bir konu olmamakla birlikte kedilerde menopoz, hem kabul gören hem görmeyen bir süreçtir. Üreme döngüsünün bitişi ile ilgili bir süreç olan menopoz, kedilerde insan hayatında olduğu kadar belirgin olmayabilir. İçeriğimizde kedilerde menopoz ile ilgili tüm merak edilenleri bir araya getirdik. Hemen keşfetmeye başlayabilirsin!

Kedilerde Menopoz Süreci Hakkında

Bu konuda öncelikle insan hayatında menopoz kavramını öğrenmek önemli. Menopoz, genellikle 45 ila 55 yaşları arasındaki kadınlarda görülen doğal bir biyolojik süreçtir. Bu aşamada kadının yumurtalıkları yavaş yavaş yumurta üretmeyi bırakır ve adet döngüsü sona erer. Bu, kadınların artık hamile kalamayacağı veya çocuk sahibi olamayacağı anlamına gelir. Peki kediler menopoza girer mi? Evet, bir bakıma girebilirler. Ancak kediler menopozu insanlarla aynı şekilde yaşamaz. Dişi kediler, sağlıklı oldukları sürece tüm yaşamları boyunca üreme yeteneklerini koruyabilir.

İnsanlardan farklı olarak kedilerin üreme döngüleri yaş nedeniyle doğal bir şekilde durmaz. Buna karşın bir kedinin üreme yeteneği yaşla birlikte azalabilir. Fakat dişi kediler, menopoz dönemlerinde kızgınlığa girip yine de hamile kalabilirler. Tüm bunların yanında dişi kedilerin, yaş ve sağlık durumu ile birlikte doğurganlıklarının azalabileceğini belirtmekte yarar var. Bir diğer dinamik ise yaşlanma zamanının ve bunun etkilerinin kediden kediye değişebileceğidir. Sonuç olarak kediler menopozu insanlarla aynı şekilde yaşamazlar. Dişi kediler yaşamları boyunca üremeye devam edebilirler ancak doğurganlıkları yaşla birlikte azalabilir. Kedi sahiplerinin ileri yaştaki gebeliklerle ilişkili potansiyel risklerin farkında olması da önemlidir. Bu açıdan gerekirse bir veterinere de danışılabilir.

Kedi Bakımı & Hijyen kategorimizdeki içerikleri de inceleyebilirsiniz.

Kedilerde Menopoz Olmadığına Yönelik Uzman Görüşleri

Bir diğer yaygın uzman açıklaması ise kedilerin menopoza girmediği yönündedir. Buna göre kısırlaştırılmayan bir kedi hayatı boyunca doğurgan olmaya ve yavrulamaya devam edebilir. Ancak araştırmalarımızın çoğunda kedilerin üreme döngüsünün sona erebileceği yönünde bilgiler tespit ettik. Yine de bu yorumları da incelemekte yarar var. Örneğin, BBC ile ortaklaşa kurulan belgesel kanalı Animal Planet, kedilerin menopoza eşdeğer bir durumu olmadığını belirtmekte. Bunun sebebi olarak ise kedilerin regl olmaması gösterilmekte. Bununla birlikte, kısırlaştırılmamış bir kedinin doğurganlığı zamanla azalabilir.

Kedilerin kısırlaştırılması ile ilgili içeriğimizi de keşfedin!

Kediler Hangi Yaşta Menopoza Girer?

Kedilerde doğurganlığın sona erdiğini, yani menopozun başladığını kabul edersek menopoz zamanının ise 8 ila 10 yaşları arasında olduğu kabul görüyor. Konu düz bir çizgide ilerlemediği için ortalama bir yanıt vermek de zorlaşıyor. Zira bir yandan 8 ila 10 yaşları arasındaki kedilerin doğurganlığının sona erebileceğini, menopoza girebileceğini belirtiyoruz. Ancak dişi kediler bu süreci insan bedenindeki gibi yaşamadığı için bir yandan kısırlaştırılmadığı sürece ömür boyu yavrulama yeteneğini koruyabilir. Bunun yanı sıra dişi kediler yaşlılığa ulaştıklarında çiftleşmeye eskisi kadar ilgi duymazlar.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

test2