MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Japon Bobtail

Japon Bobtail

 • 8/10
  Çocuklarla Arası - 8/10
 • 7/10
  Zeka - 7/10
 • 8/10
  Hareketlilik - 8/10
 • 5/10
  Bakım İhtiyacı - 5/10
 • 8/10
  Oyunculuk - 8/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
7/10

Özet

Minik kuyruk karakteristiği ile tanınan Japon Bobtail kedileri, boyutlarına göre oldukça esnek bir hale bürünebiliyor.

Tarihi

Binlerce yıllık tarihe sahip olan Japon Bobtail kedilerinin, Japonya’da ilk kez görülmesi çok eski bir efsaneye dayanıyor. Doğruluğundan emin olunmayan bazı tarihi kayıtlara göre, Çin imparatorunun Japon imparatoruna hediye ettiği kuyruksuz bir kediden türeyen Japon Bobtail ırkı, tamamen doğal mutasyon sonucunda ortaya çıktı.

Japonya’da yüzyıllar boyunca beslenen Japon Bobtail kedileri sadece kraliyet ait olmakla kalmayıp, halk arasında da sıklıkla beslenmekte. Özellikle tahıl depolarının korunması için kullanılan Japon Bobtail kedileri, aynı zamanda Japonya’nın geleneksel ipek böceği üretiminde de kullanıldı. Haşere ile mücadele için harika bir ırk olan Japon Bobtail kedileri, atletik özellikleri ile her dönemde ilgi çekmeyi başardı.

İlk kez 1968 yılında yeni bir ırk olarak tanınan Japon Bobtail kedileri, günümüzde tüm kuruluşlar tarafından kabul edilmekte.

Ağırlığı – Boyutları

Orta boyutlu kediler arasında gösterilen Japon Bobtail ırkı, 2.5 kilogramdan 4.5 kilograma kadar değişen ağırlıklara sahip olabiliyor.

Yaşam Süresi

Japon Bobtail kedileri ortalama 9 ile 15 yıl arasında bir ömre sahip.

Karakteri

Tarih boyunca haşere ile mücadele için kullanıldığı için, nesilden nesile aktardığı avcı karakteri, Japon Bobtail kedilerinde hala görülebiliyor. Çok aktif bir yapısı olan bu ırk, sahipleri ile sohbet etmekten de hoşlanıyor. Kendileri ile konuşulduğunda cevap veren bu ırk, farklı tonlamalarda miyavlayabiliyor.

Su ile oynamaktan da hoşlanan Japon Bobtail kedileri, muslukları açıp kapayabilecek kadar öğrenme yeteneğine sahip. Birden fazla oyuncakla oynamaktan ziyade, tek bir oyuncağı favori belirleyen bu ırk, oyuncaklarını bulamamaları halinde evdeki eşyaları oyun haline getirme potansiyeline sahip.

Bakımı

Kısa tüyleri olması sayesinde, kolayca taranabilen Japon Bobtail kedilerini haftada bir kez taramanız yeterli olacaktır. Bu ırkta da banyo tavsiye edilmemekte.

Bunlara ek olarak, mevsimsel olarak tüy döken bu ırk, mevsim geçişlerinde daha fazla taranma ihtiyacı duyabilir.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Yüksek enerji seviyeleri sayesinde çocuklu aileler için ideal bir ev hayvanı olan Japon Bobtail kedileri, oyun oynamaktan çok hoşlanıyor.

Korkusuz ve sosyal bir karakteri olması, Japon Bobtail kedilerinin diğer ev hayvanları ile birlikte sorunsuz yaşamasını olanaklı kılmakta.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir