MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Amerikan Pitbull Terrier

Amerikan Pitbull Terrier

 • 10/10
  Çocuklarla Arası - 10/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
 • 7/10
  Egzersiz İhtiyacı - 7/10
 • 7/10
  Enerji Seviyesi - 7/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
 • 6/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 6/10
 • 6/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 6/10
 • 3/10
  Korumacılık - 3/10
 • 6/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 6/10
6.4/10

Özet

Her ne kadar sert bir köpek ırkı olarak tanınsa da, Amerikan Pitbull Terrierları çok nazik ve sevecen bir mizaca sahip.

Tarihi

Amerikan Pitbull Terrier ırkı, 19. yüzyılın başlarında, ayı ve boğalarla mücadele edebilecek nitelikte, güçlü bir köpek ırkı ihtiyacı sonucunda üretildi. O dönemde spor olarak yapılan bu dövüşlerde kullanılan Pitbull Terrierlar, 1835 yılında bu sporun yasaklanması ile birlikte farklı amaçlar için tercih edilmeye başlandı.

Genetik olarak saldırganlık içgüdüsüne sahip olsa da, yine aynı şekilde genetik olarak insanları ısırmama iç güdüsüne de sahip olan bu ırk, dövüşlerde kullanılmasından sonra bekçi köpeği olarak tercih edilmeye başlandı.

Günümüzde dünyanın pek çok ülkesinde Amerikan Pitbull Terrier köpeklerinin farklı amaçlar ile kullanıldığına rastlamak mümkün.

Ağırlığı – Boyutları

Amerikan Pitbull Terrier köpekleri 30 kilogram ağırlığa ve 46 santimetre boya ulaşabilir.

Ortalama Yaşam Süresi

Ortalama yaşam süresi 14 yıl.

Karakteri

Ağırlıkları ve cüsselerine rağmen fazlasıyla sevecen bir karaktere sahip olan Amerikan Pitbull Terrier köpekleri, adeta bir kedi gibi sahibinin kucağına çıkarak oturmaktan çok hoşlanıyor. Etrafındaki her şeye ilgi duyan ve merak eden bu ırk, bekçi köpeği görevi de görebilir.

Sanılanın aksine, yabancılara karşı havlamalarının nedeni koruma içgüdüsü değil, sevecen karakterlerinin sonucunda ortaya çıkan selamlama isteğidir. İnsanlara olan tarifsiz sevgisi nedeniyle koruma köpeği olarak sınıfta kalan Amerikan Pitbull Terrier köpekleri, gerektiği zaman sahibini korumak için canını bile verebilir.

Her köpekte olduğu gibi, bu ırkta da erken yaşlarda insanlarla sosyalleştirme ihtiyacı bulunuyor. İlerleyen yaşlarda saldırganlık görülmese de, insanlara karşı korku görülebilir. Bu nedenle, köpeğinizi mümkün olduğu kadar insanlara alıştırmanızda fayda var.

Bakımı

Amerikan Pitbull Terrierları oldukça inatçı köpekler. Bu nedenle eğitimleri biraz zor olabilir. Bu köpekleri eğitmek için gerekli olan en önemli şey, sahipleri ile güçlü bir bağ kurmaları.

Günde bir saat egzersiz ve oyun ihtiyacı olan bu ırk, soğuk havalarda dışarıda kalamıyor. Soğuğa karşı dayanıksız olmaları nedeniyle, ev içerisinde beslemenizde fayda var.

Çocuklarla Arası

Bu ırk, aynı zamanda “çocuk bakıcısı köpek” olarak da tanınıyor. İnsanlara olan sevgisinin çok yüksek olması ve çocuklara karşı nazik davranışları sayesinde, her yaştan çocuk ile birlikte yaşayabilir.

Etiketler: , ,

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Amerikan Pitbull Terrier için 4 Yorum Var!

 1. mert dedi ki:

  American Pitbull Terrier yazısı yazmışsınız.Resimdeki köpek American Bully.Neden ?

  • miyhav.com dedi ki:

   Selamlar Mert,

   Çünkü görsellerde ufak bir problem oluşmuş, şimdi düzenledik. Uyarın için çok teşekkürler 🙂

   Sevgilerle

 2. Ümit dedi ki:

  Pitbul cinsi köpeğimiz amaliyat geçirdi 5aylik. Amaliyat sebebi plastik parça yutmuş mide çıkışı takılmış. Amaliyat tan bir gün sonra amaliyat yarasi etrafında su kabarcığı gibi alerjik şeyler çıkıyor ve çoğalıyor acaba sebebi nedir yardımcı olabilir misiniz şimdiden teşekkürler

 3. M.YLDZ dedi ki:

  Korumacılık kısmının yükseltirseniz tam olcak.KÖTÜ KÖPEK YOKTUR KÖTÜ SAHİP VARDIR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir