MENU
Üye Ol | Giriş Yap

Kedi Bakımı & Hijyen

Kedi Bakımı & Hijyen

Kedilerimizin bakımı, sağlıklı bir cilt ve parlak tüyler için iyi beslenme ve parazit kontrolü yapmamız ile başlar. Düzenli fırçalama veya tarama ve ara sıra yaptırılacak bir banyo ile kedimize güzel bir bakım yapabiliriz. Yapacağımız bu bakımlar hem kedimizin sağlığını hem de aramızdaki ilişkiyi kuvvetlendirir.

Kedimiz İçin Çeşitli Bakım İpuçları

Temiz su kedimizin sağlığı için çok ama çok önemlidir. Kendimize su dolduruyormuş gibi kedimize de düzenli ve taze su vermemiz gerekir. Kedimizin su kabını da iki günde bir yıkamamız gerekir.

Kedilerimiz için veterinerimize danışarak önerilen günlük mama miktarından daha fazlasını vermemeye çalışmamalıyız çünkü tıpkı insanlarda olduğu fazla yemek onların sağlığı için de son derece zararlıdır.

Kedimiz kendisini temizlemek için yaladığı zaman bir miktar kendi tüyünü de yutar. Yuttuğu bu tüyler midesinde sindirilemez ve kusmaya, kabızlığa, iştah kaybına neden olabilir. Kedimizi düzenli olarak taramamızın önemi, vücudundaki dökülmeye hazır tüyleri toplayıp bu tür istenmeyen durumları önlemek ya da azaltmamızdır. Kusma problemi şiddetli veya sık gerçekleşiyorsa, mutlaka veteriner hekiminizle konuşmanız gerekir.

Ne yazık ki, sevimli dostlarımızın dişleri fırçalanmayacak kadar küçüktürler. Bu nedenle sevgi dolu sahipleri olarak, diş etlerinde kanama veya ağız kokusu gibi düzensiz işaretler olup olmadığını kontrol etmemiz önemlidir.

Kedimizin sağlıklı tuvalet alışkanlığını teşvik etmek için, kum kaplarını temiz tutmamız gerekmektedir. Bu durum günde bir kereden fazla temizlememiz anlamına gelebilir. Düzenli temizlik, kedimizin idrarında veya dışkısında bir sağlık sorununa işaret edebilecek değişiklikleri fark etmemize de yardımcı olacaktır.

Pireler ve parazitler kediler için iki yaygın cilt tahriş edici unsurdur. Neyse ki onlardan kurtulmak için birçok tedavi vardır. Tüylü arkadaşlarımızı bu parazitler için tedavi ettirmenin yanı sıra, veterinerinizdeki diğer rutin aşı takvimine uymak da son derece önemlidir.