MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Siyam Kedisi

Siyam Kedisi

 • 8/10
  Çocuklarla Arası - 8/10
 • 7/10
  Zeka - 7/10
 • 7/10
  Hareketlilik - 7/10
 • 3/10
  Bakım İhtiyacı - 3/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
6.3/10

Özet

Mavi gözleri ve sahipleriyle kurdukları bağ ile tanınan Siyam kedileri nadiren tüy döktüğü için evde beslenmeye çok uygun.

Tarihi

Masmavi gözleri ile meşhur olan Siyam kedilerinin kökleri de oldukça geçmişe dayanıyor. Antik yazıtlarda bile adından söz edilen bu kediler, binlerce yıllık bir geçmişe sahip. Özellikle Tayland’da karşımıza çıkan Siyam kedileri, bu bölgede tapınaklarda çok kez tasvir edilmiş.

Siyam kedilerinin batıya ilk kez gelişi 19. yüzyılın sonlarında oldu. Londra’da gerçekleştirilen Crystal Palace Cat Show kapsamında tanıtılan Siyam kedileri, bu tarihten sonra Avrupa’da adından söz ettirmeyi başardı. ABD’ye gelişi, 1878 yılı olan Siyam kedisi, dönemin Tayland büyükelçisi tarafından ABD başkanına hediye edildi.

Siyam kedilerinin doğal olarak genetik mutasyon ile ortaya çıktığı düşünülüyor. Siyam kedileri, tüm dünya çapında, her uluslararası kuruluş tarafından tanınmakta.

Ağırlığı – Boyutları

Siyam kedilerinin kesin olarak gösterilebilecek ortalama bir ağırlığı bulunmuyor. Her siyam kedisi, beslenme alışkanlıklarına göre 15 kilograma kadar ağırlaşabiliyor.

Yaşam Süresi

Siyam kedileri 11 ile 15 yıl arasında bir yaşam süresine sahip.

Karakteri

Siyam kedileri oldukça inatçı bir ırk. Bu ırk, bir şeyi istediğinde onu elde etmeden asla ayrılmıyor. Kapalı kapılardan hiç hoşlanmayan Siyam ırkı, ev içerisinde merak ettiği bir yer olursa sürekli miyavlayarak sizi çileden çıkarabilir.

Gün içerisinde yaptığı aktiviteleri sahibine konuşarak anlatmaya çalışan Siyam kedileri ile sohbet etmeye hazır olun. Sahipleri ile aşırı bağ kuran Siyam kedileri, her an sizi takip ederek birlikte vakit geçirmek isteyecektir. Kedinizin otururken kucağınızda, uyurken yatağınızda olmasına hazır olun.

Siyam kedileri yalnız kalmaktan çok hoşlanmıyor. Uzun süre tek başına kaldığında tedirgin olabilen bu ırkın, başka bir kedi veya köpek ile birlikte beslenmesi tavsiye edilmekte.

Bakımı

Siyam kedisinin kısa ve yumuşak kürkünü haftada bir kez taramanız yeterli olacaktır. Az tüy dökmesi sayesinde bakımı oldukça kolay bir ırk.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Aktif yapıya sahip Siyam kedileri küçük çocuklu aileler için çok güzel bir tercih olacaktır. İnsanlarla bağ kurma yeteneği çok üst düzey olan Siyam ırkı, çocuklara karşı oldukça nazik.

Sosyal bir kedi olması, her türden kedi ve köpekle birlikte yaşayabilmesini sağlıyor.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Siyam Kedisi için 7 Yorum Var!

 1. Gokce Celbis dedi ki:

  Merhaba biz bir siyam kedisi sahiplendik 3 gün oldu ama birşey yemedi çok ürkek ve tedirgin konuşuyorum onunla sıkmıyoruz istedigi zaman gelsin diye ama kuytu köşe kaçıyor bizden ne yapabiliriz bizde biz aldıgımızda başının üzerini yolmuş dediler bize kabuk olmuştu bugün onu tekrar yolmuş onu neden yapar yada omu yaptı başka bişeymi acaba

  • Selma dedi ki:

   Bazı siyamlar asosyal olabiliyor malesef bizim arkadaşınki öyleydi insandan kaçıyordu

  • elif dedi ki:

   Merhaba Gökçe ,siyam kedileri yemekten tut su kabına kadar oldukça seçici. Her önüne gelen yemeği yiyen tekirlere benzemiyor.Sana tavsiyem su kabının cam ya da porselen olması. Maması da kaliteli olsun. Kumunu günde en az iki kez temizle çünkü kirliyken yapmıyorlar ya da gömmüyorlar. Mama da Hills tavsiye ederim. Benim siyamım severek yiyor.

  • Ömer dedi ki:

   Onunla daha fazla vakit geçirip oyun oynayın

  • Ömer dedi ki:

   Veterinere götürün bağ kurun

 2. esra dedi ki:

  merhaba,
  benim 3 aylık siyam kedim el ayak ısırıyor sürekli ve vazgeçmiyor bu huyundan

  • Melisa dedi ki:

   Benlm kedim de siyam ve o da küçüken ısırdı bizi sürekli dikkatini dağıtan oyuncaklar ile oynatın ve ona canınızın yandığını belirtin bizim ki öyle bıraktı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir