MENU
Üye Ol | Giriş Yap

European Burmese

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 9/10
  Zeka - 9/10
 • 7/10
  Hareketlilik - 7/10
 • 4/10
  Bakım İhtiyacı - 4/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
5.7/10

Özet

Siyam kedisi olan ataları gibi, yumuşak ve sevimli bir miyavlamaya sahip olan European Burmese kedileri ev içerisinde size her istediğini yaptırma potansiyeline sahip.

Tarihi

Siyam kedileri ve Birmanların çiftleşmesi sonucu, insan üretimi ile ortaya çıkan European Burmese kedileri, her iki ırktan da bazı özellikler taşıyor. Burma’da çok sık karşımıza çıkan bu kedi ırkı, Dr. Joseph Thompson tarafından ABD’ye getirilerek yaygınlaştırıldı.

1880’li yıllardan itibaren üzerinde çalışmalara hız verilen European Burmese kedileri, Dr. Thompson’ın önderliğinde, genetik mühendisleri ve farklı uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından özel olarak çoğaltıldı. Irkın karakteristik özelliklerinin korunmasını ve daha baskın hale getirilmesini hedefleyen Dr. Thompson, 1936 yılında bunu başardı. Aynı yıl kedi kuruluşlarına başvuran Thompson, 1953 yılında bu ırkı resmi olarak kabul ettirmeyi başardı.

Boyutları – Ağırlığı

Orta boyutlarda bir kedi olarak kabul edilen European Burmese kedileri, 3 kilogramdan 6.5 kilograma kadar değişen bir ortalama ağırlığa sahip. Bu kedilerin bazı durumlarda daha fazla kilo aldıkları görülüyor.

Yaşam Süresi

European Burmese kedileri 10 ile 15 yıl arasında yaşayabilir.

Karakteri

European Burmese kedileri fazlasıyla enerji dolu ve dost canlısı bir karaktere sahip. Yumuşak bir ses tonuna sahip olan bu kediler, miyavlamaları ile etrafındaki insanların ilgisini çekmeyi başarıyor. Diğer kedi ırklarına kıyasla daha sık miyavlayan European Burmese kedileri, davranışlardan ziyade sesleri ile ilgi çekmekten çok hoşlanıyor.

Çok zeki ve sosyal olması, evde yalnız kalmasını zorlaştıracaktır. European Burmese kedilerini eğer evde gün içerisinde yalnız bırakacaksanız sahiplenmemeniz tavsiye ediliyor. Her zaman bir arkadaşa ihtiyaç duyan bu kediler, eğer evde olmayacaksanız diğer ev hayvanları ile birlikte vakit geçirebilir.

European Burmese kedilerinin bir diğer özelliği ise keşfetmeyi çok sevmeleri. Bu kedilerden sahiplenmeniz halinde, evinizin her köşesini araştırmasına hazır olmalısınız.

Bakımı

Yumuşak ve kısa tüylü bir kürke sahip olan European Burmese kedilerini haftada bir kez taramak yeterli.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Sosyal yapıdaki bu kediler, her türlü ev hayvanı ve her yaştan çocuk ile birlikte yaşayabilir. Hatta bazı zamanlarda yüksek zekaları sayesinde, köpeklerin oynadığı oyunları öğrenebilme yeteneğine sahipler.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir