MENU
100'LERCE ÜRÜNDE EN UCUZ FİYATLARI HEMEN BUL >
Üye Ol | Giriş Yap
Cymric

Cymric

 • 5/10
  Çocuklarla Arası - 5/10
 • 7/10
  Zeka - 7/10
 • 6/10
  Hareketlilik - 6/10
 • 8/10
  Bakım İhtiyacı - 8/10
 • 6/10
  Oyunculuk - 6/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
5.4/10

Özet

Bekçi köpeği ruhlu Cymric kedileri, ev içerisinde alışılmadık durumlara karşı saldırgan olma ve miyavlama eğiliminde. Üstelik bu kedi ırkı kuyruksuz!

Tarihi

Tamamen doğal mutasyon sonucunda ortaya çıkan Cymric kedileri, fazlasıyla köklü bir geçmişe sahip. 1750’li yıllarda ortaya çıktığı düşünülen bu kuyruksuz kedi ırkı, farklı görüntüleri sayesinde ilgi çekmeyi başarıyor.

İlk olarak Britanya’ya bağlı Isle of Man adasında görülen bu ırkın adadan dışarıya nasıl yayıldığı konusunda herhangi bir bulgu bulunmuyor. Gemilerle farklı ülkelere yayılan bu kediler, kısa süre içerisinde popülerleşerek, özellikle Isle of Man adasının ilgi çekmesine katkı sağladı. Cymric kedilerinin bu ünü, Isle of Man adasının özellikle kuyruksuz kedileri ile tanınmasını ve hatta pek çok önemli edebiyat literatürüne girmesine de yardımcı oldu.

Cymric kedileri, uluslararası kedi kuruluşlarının kuruluş tarihinden itibaren farklı bir ırk olarak tanındı. Buna ek olarak, bu kedi ırkının uzun tüylü türevi, 1994 yılında resmi olarak kaydedildi.

Ağırlığı – Boyutları

Cymric kedileri kendilerinden beklenmeyecek kadar ağır. 3.5 kilogramdan başlayan ağırlıkları 6 kilograma kadar ulaşabiliyor.

Yaşam Süresi

Bu kedi ırkı ortalama 8 ile 14 yıl arasında yaşamakta.

Karakteri

Cymric kedilerinin sürekli tetikte olan yapıları, bu kedilerin çok uzun yıllar boyunca gemilerde farelerle mücadele için kullanılmasına neden oldu. Karakter olarak her zaman tetikte ve sürekli cüsselerine göre oldukça hareketli olan Cymricler, ev ortamında da sizi şaşırtacak özellikler ortaya koyacak.

Evinizin güvenliğini sağlayabilecek kadar dikkatli olan bu kedi ırkı, eve bir yabancı girdiğinde veya beklenmedik bir şey olduğunda hırlayarak ve miyavlayarak tepki veriyor. Cymriclerin bu gibi durumlarda saldırıya geçtiği de çok sık görülmekte.

Saldırgan özelliklere sahip olsalar da, sahiplerine büyük bir bağlılık gösteren Cymric kedileri, sahiplerinin herhangi bir rahatsızlık duymadığını anladığında miyavlamaktan ve saldırmaktan vazgeçiyor.

Bakımı

Cymric kedilerinin tüyleri haftada birkaç kez taranma ihtiyacı duymakta. Buna ek olarak, popo kısmındaki tüyleri de düzenli olarak kısaltmanız, tuvaletinin tüylerine bulaşmasına engel olmak konusunda çok önemli.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Yetişkin Cymric kedileri, eğer küçüklüklerinden beri sessiz bir evde büyümüşse, çocuklarla pek fazla anlaşamıyor, özellikle gürültülü ortamlardan çok hoşlanmıyor.

Eğer kediniz küçüklükten beri çocuklara alışıksa, çocuklu aileler için gayet uygun bir kedi olacaktır. Cymric kedileri, uygun tanıştırılmaları halinde diğer hayvanlarla, köpeklerle, kuşlarla ve balıklarla birlikte yaşayabilir.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.