MENU
Üye Ol | Giriş Yap

Terrier

Terrier Hakkında

Terrier, başlangıçta haşeratları avlamak ve yakalamak için yetiştirilmiş bir ırktır. Sonrasında tilki, köstebek, sıçan ve porsuk gibi hayvanlarında avlanması için eğitilmişlerdir. İsimleri Latince “terra” kelimesinden türetilmiştir ve “toprak” anlamına gelir. Terrierler maksimum 32 kilo ağırlığa kadar ulaşabilirler. Irk ayrımı boyutlarına ve işlevlerine göre ayrılır. 5 farklı terrier gurubu vardır ve her grup farklı tip ve boyutlardadır.

Büyük ve Orta Terrierler: Ne kadar büyük boy olarak adlandırılsalar da aslında boyları maksimum 60 cm e kadar uzamaktadır. Bu guruptaki en büyük Terrier Airedale Terrier olarak bilinir. Bu gruptaki Terrierler avlanmak için değil, arama kurtarma görevlerinde yardımcı olmaları için yetiştirilmişlerdir. Bu Terrier grubunda olan köpekler, yapılan güzellik yarışmaları ile bilinirler.

Küçük Terrierler: Haşerat avlamak için eğitilmiş türlerdir. Aktif ve çevik olan bu hayvanlar çok fazla harekete ve egzersize ihtiyaç duyarlar.

Bull Tipi Terrierler: Görünümleri diğer Terrierlerden farklı olan bu gruptaki köpekler, başta göz korkutucu olabilirler. Aslında fazlasıyla eğlenceli ve sevecendirler. Kaba görünümlü oldukları için ne yazık ki dövüş için kullanılır ve eğitilirler.

Oyuncak Terrierler: Terrier ırkının en küçük köpekleridir. Bu köpekler av için kullanılmazlar. Görünümleri ve boyutları itibariyle kucakta dolaşmayı severler.

Diğer Terrierler: Görünümleri itibariyle Bull Tipi Terrierlere çok yakın olsalar da o grup içinde sınıflandırılmazlar. Terrier olarak adlandırılan 3 farklı ırk bulunmaktadır. Bu ırklar Tiber Terrier, Boston Terrier ve Siyah Rus Terrier’dir.

Terrier denildiğinde tek bir tür olduğunu düşünmemiz normal çünkü bu isimle tanımladığımız hepimizin bildiği türden bir köpek türü var ama aslında Terrier ırkı grubundaki her köpek aynı görünüme bile sahip değil.

Terrier ırkının en bilinen köpek türleri Jack Russel Terrier, Scottish Terrier, Rat Terrier ve Patterdale Terrierlerdir. Bu türler genelde haşerat avı için eğitilmiş olsa da Fell Terrier ve Hunt Terrier türleri tilki avı için yetiştirilmişlerdir.

Boyut olarak küçük ama Terrier grubu köpekleri gibi çok fazla tüye sahip olmayan Boston Terrier, Bulldog köpekleri ile çiftleştirilerek türetilmişlerdir.