MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Airedale Terrier

Airedale Terrier

 • 8/10
  Çocuklarla Arası - 8/10
 • 8/10
  Oyunculuk - 8/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
 • 9/10
  Egzersiz İhtiyacı - 9/10
 • 8/10
  Enerji Seviyesi - 8/10
 • 7/10
  Korumacılık - 7/10
 • 8/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 8/10
 • 6/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 6/10
 • 6/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 6/10
7.3/10

Özet

Terrier ırkının kralı olarak bilinen Airedale Terrier köpekleri, kendi sınıfındaki en iri ırk.

Tarihi

Airedale ırkı, Terrier ırkları içerisinde en büyüğü olması ile tanınıyor. İlk kez hangi ırkların melezlemesi ile ortaya çıktığı tam olarak bilinmiyor olsa da, bu ırkın görüldüğü ilk tarih 1853 olarak belirtilmekte.

Yüzme yeteneği oldukça gelişmiş olan bu ırk, avcılık alanında da sıklıkla kullanıldı. Özellikle boyutları nedeniyle avcı köpeği olarak tercih edilen Airedale, kısa süre içerisinde tüm dünyada büyük bir popülerlik kazanmayı başardı.

Aire Valley bölgesinde ortaya çıkan bu ırk, 1880 yılından itibaren tüm dünyada yaygın olarak tanınmaya başladı. İsminin zor olması nedeniyle, her ülkede farklı bir isim ile tanınan bu ırkın en yaygın adı Airedale Terrier olarak kabul ediliyor.

1949 yılında, ABD’nin en popüler 20. köpek ırkı olan Airedale Terrier, Alman Shepards köpeklerinin daha sık tercih edilmesi ile popülerliğini kaybetmeye başladı.

Ağırlığı – Boyutları

20 kilogramı aşan ağırlıklara ulaşabilen Airedale Terrier ırkı, 60 santimetrenin üstünde boya erişiyor.

Ortalama Yaşam Süresi

Ortalama olarak 10 ile 13 arasında bir yaşam süresine sahip.

Karakteri

Airedale ırkı çok hareketli ve atletik. Bitmek bilmeyen bir enerjiye sahip olan bu ırk, gününün büyük bir çoğunluğunu etrafta koşarak, bir şeyler kovalayarak ve toprağı eşeleyerek geçiriyor. Doğal içgüdülerinden kaynaklı yaptıkları bu davranışların önüne geçmek mümkün değil.

Eğer bir Airedale köpeği beslemek istiyorsanız, özgür ve hareketli yapısına mutlaka alışmanız gerekli. Çoğu zaman aktivitelerine sahiplerini de dahil etmek isteyen bu ırk, sakin bir köpek arayanlar için hiç uygun değil.

Tek başlarına kaldıklarında sıkılan Airedale köpeklerini yalnız bırakmanız halinde, can sıkıntısından etrafa zarar vermeye başlayabilirler. Bu nedenle uzun süreli tek başlarına bırakmamanız çok önemli. Sıklıkla aynı şeyleri yapmaktan rahatsız olan Airedale köpeklerinin oyunlarını da çeşitlendirmeniz tavsiye ediliyor.

Bakımı

Airedale Terrier sürekli olarak egzersiz istiyor. Günde en az bir uzun yürüyüşe ihtiyaç duyan bu ırkı, mümkünse 2-3 kez yürüyüşe çıkarmanız önerilmekte. Airedale, gezmeyi, yüzmeyi ve oyun oynamayı çok seviyor.

Bu ırkın küçükken insanlara alıştırılması çok önemli. Yavruluğunda insanların çok olduğu yerlerde dolaştırmanız, büyüdüklerinde insanlara alışmakta zorluk yaşamamalarını sağlayacaktır.

Çocuklarla İlişkisi

Airedale Terrier iyi bir aile köpeği. Hatta bazı durumlarda çocuklara karşı oldukça korumacı olabiliyorlar. Yüksek enerji seviyesine sahip olmaları, çocuklarla çok iyi vakit geçirebilmelerini sağlıyor.

Etiketler: ,

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir