MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Bavyera Dağ Tazısı

Bavyera Dağ Tazısı

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
 • 8/10
  Egzersiz İhtiyacı - 8/10
 • 8/10
  Enerji Seviyesi - 8/10
 • 6/10
  Oyunculuk - 6/10
 • 7/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 7/10
 • 3/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 3/10
 • 7/10
  Korumacılık - 7/10
 • 5/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 5/10
6.3/10

Özet

Üstün koku alma yetenekleri sayesinde, tarih boyunca her zaman en gözde köpeklerden olan Bavyera Dağ Tazısı, günümüzde de bu özelliklerini koruyor.

Tarihi

Bavyera Dağ Tazısı, özellikle üstün koku alma yetenekleri sayesinde, Avrupa’da en gözde av köpekleri arasında yer alıyor. Her türlü hayvanın kokusunu çok net alabilen Bavyera Dağ Tazısı, av esnasında sessizce hareket ederek, avcıya avın yerini göstermesi ile tanınıyor.

19. yüzyılda, özellikle av amaçlı üretilmiş olan bu ırk, bölgede kullanılan iki farklı av ırkının melezi olarak ortaya çıktı. İlk üretildiği dönemde, çeşitli koku alma yarışmalarında gösterdikleri üstün başarılar sayesinde yaygınlaşan bu ırk, kısa süre içerisinde İngiltere’de ve Avrupa’nın diğer bölgelerinde de kullanılmaya başlandı.

Her ne kadar av köpeği olarak kullanılsa da, günümüzde sıklıkla ev köpeği olarak da tercih ediliyor.

Ağırlığı – Boyutları

Bavyera Dağ Tazısı, 25 ile 33 kilogram arasında değişen ağırlıklara, 50 ile 58 santimetre arasında değişen bir boya sahip.

Ortalama Yaşam Süresi

Tazıların genelinde olduğu gibi, Bavyera Dağ Tazısında da 10-13 yıl ortalama yaşam süresi görülmekte.

Karakteri

Sahibi ile çok iyi anlaşan Bavyera Dağ Tazısı, benzersiz bir sadakat duygusuna sahip. Kendini seven insanları çok kolay anlayabilen bu ırk, onlar ile bir arada kalmak ve onları korumak için elinden gelen her şeyi yapacaktır. Tüm özellikleri ile benzersiz bir ev köpeğine dönüşebilen bu köpekler, yavruluklarından itibaren düzgün şekilde sosyalleştirilmeleri halinde benzersiz bir ırk haline geliyor.

Her ne kadar av ve iz sürme amaçlı kullanılıyor olsa da, koruma içgüdüleri de oldukça gelişmiş bir ırk. Her açıdan benzersiz olan bu köpekler, beslendiği eve tehlike yaratabilecek yabancılara karşı oldukça saldırgan olabiliyor.

Bakımı

Herhangi bir özel bakım ihtiyacı olmayan Bavyera Dağ Tazısı, oldukça yoğun egzersize ihtiyaç duyuyor. Günlük olarak en az 2 saat yürüyüş yaptırmanız gerekebilir. Eğer düzenli egzersiz yaptırılmazsa, sıkılarak etraftaki eşyalara zarar verme ihtimali mevcut.

Çocuklarla Arası

Bavyera Dağ Tazısı çocuklarla çok iyi anlaşabiliyor. Herhangi bir saldırganlık göstermeyen bu köpekler, eğer düzgün şekilde tanıştırılırsa hem çocuklarla hem de diğer köpeklerle sorunsuz yaşayabilir.

Etiketler:

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir