MENU
100'LERCE ÜRÜNDE EN UCUZ FİYATLARI HEMEN BUL >
Üye Ol | Giriş Yap
Afgan Tazısı

Afgan Tazısı

 • 1/10
  Çocuklarla Arası - 1/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
 • 1/10
  Eğitilebilirlik - 1/10
 • 7/10
  Egzersiz İhtiyacı - 7/10
 • 9/10
  Enerji Seviyesi - 9/10
 • 3/10
  Korumacılık - 3/10
 • 5/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 5/10
 • 5/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 5/10
 • 5/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 5/10
4.8/10

Özet

İpeksi tüyleri, narin görünümlü suratı ve benzersiz karakteristik özellikleri ile Afgan Tazısı çok farklı bir ırk konumunda.

Tarihi

Adından da anlaşılacağı gibi, Afganistan kökenli olan bu ırkın geçmişi çok öncesine dayanıyor. DNA araştırmalarında ortaya çıkan bulgulara göre, milattan öncesine kadar giden kökenlere sahip olan Afgan Tazısı, dünya üzerindeki en eski köpek ırklarından biri.

Afgan tazısının ilk kez kayda alındığı yıl 1925. İngiltere’ye ait bir kontrol noktasında, Kabil’de görülen bu köpek, İngiltere’ye getirilerek burada tanıtıldı. İlgi çekmesinin ardından tüm dünyaya yayılan ırk kontrollü olarak ilk kez ABD’de üretilmeye başlandı.

Ağırlığı – Boyutları

Afgan tazıları 70 cm boya ve 30 kilograma varan ağırlıklara ulaşabiliyor.

Ortalama Yaşam Süresi

Bu ırk ortalama 10 – 12 yıl yaşamakta.

Karakteri

Afgan tazıları genellikle tek bir aileye veya tek bir kişiye bağlılık besleyen köpekler olarak tanınıyor. Misafirlere karşı pek dost canlısı olmamasına rağmen herhangi bir saldırganlık göstermiyor. Bekçi köpeği karakterinden çok uzak olan Afgan tazıları, yabancılara karşı en fazla birkaç kez havlayarak ortamdan ayrılmayı tercih ediyor.

Afgan tazılarının bağımsızlıklarına düşkün karakterleri, eğitilebilmelerini de güçleştiriyor. Ödül mamalarına pek fazla ilgi göstermemeleri nedeniyle, profesyonel olmayan kişiler tarafından eğitilmeleri çok zor. Hatta profesyonel köpek gösterilerinde bile pek çok kez öğretilen numaraları yapmak istemediklerine şahit olabilirsiniz.

Bakımı

Bu ırk aile ile birlikte, kapalı bir ortamda olmaktan çok hoşlanıyor. Ev içerisinde sakin bir yapıda olsalar da, her köpek gibi egzersize ihtiyaçları var. Köpeğinizi günlük olarak tasmayla dolaştırmanız veya çitlerle çevrili, yeteri kadar geniş bir alanda serbest bırakmanız öneriliyor.

Afgan tazıları kaçış ustası olarak biliniyor. Bahçenizde besleyecekseniz mutlaka çitlerinizi yüksek tutun. Kaçmaya çok yatkın olan bu ırkı kaybettiğinizde yakalamanız oldukça güç olacaktır. Afgan tazıları, atları bile geçebilecek kadar hızlı koşabiliyor.

Çocuklarla Arası

Afgan tazılarının bağımsızlıklarına düşkün karakterleri çocuklardan ziyade yetişkinler ile birlikte yaşamaya uygun. Takip edilmekten veya istemediği zamanlarda oyun oynamaktan hoşlanmayan bu ırk, çocukların hareketlerinden rahatsız olabilir. Afgan tazılarının çocuklarla birlikte yaşaması tavsiye edilmiyor.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir