MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Amerikan Staffordshire Terrier

Amerikan Staffordshire Terrier

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
 • 6/10
  Egzersiz İhtiyacı - 6/10
 • 7/10
  Enerji Seviyesi - 7/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
 • 3/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 3/10
 • 3/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 3/10
 • 8/10
  Korumacılık - 8/10
 • 4/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 4/10
5.7/10

Özet

18 farklı renk ve 9 farklı tüy yapısında olabilen Amerikan Staffordshire Terrier köpekleri, güçlü ve kaslı gövdeleri ile tam bir koruma köpeği karakterine sahip.

Tarihi

19. yüzyıldan itibaren üretilmeye başlayan bu ırk, ismini İngiltere’nin Staffordshire kasabasından alıyor. Bu bölgede sıkça rastlanan diğer terrier türlerinden biri ile melezlenmesi sonucunda geliştirilen Amerikan Staffordshire Terrier, kaslı gövdeleri ve aktiflikleri ile tanınmakta.

İlk ortaya çıktığı yıllarda daha zayıf olsa da, ABD’ye gitmesi ile birlikte daha popüler hale gelen bu köpekler, 1900’lü yıllardan itibaren çok daha farklı bir karakteristik özelliğe kavuştu. Sürekli melezlenmesi ve geliştirilmesi sayesinde ideal ölçülerine ulaşan bu ırk, bekçi köpeği görevini layıkıyla yerine getiriyor.

Ağırlığı – Boyutları

Bu ırkın ağırlığı 30 kilograma, boyu ise 50 santimetreye kadar ulaşabiliyor.

Ortalama Yaşam Süresi

Diğer köpeklere göre daha kısa bir yaşam döngüsü olan Amerikan Staffordshire Terrier ırkı, 10 yıllık bir ortalama ömüre sahip.

Karakteri

Kararlı, zeki ve dost canlısı bir karakteri olan Amerikan Staffordshire Terrier ırkı, insanlar ile oldukça iyi anlaşabiliyor. Bekçi ve koruma köpeği olarak kullanılmasına rağmen, sahiplerine karşı en ufak saldırganlık beslemeyen bu ırk, oldukça sadık ve anlayışlı.

Geçtiğimiz 50 yıl boyunca korunarak geliştirilen bu ırkta, çocuklarla ve insanlarla olan sosyal ilişkiler oldukça gelişmiş durumda. Her ne kadar sosyal olsa da, sahiplerinin tehlike altında olması halinde oldukça saldırgan olabilen Amerikan Staffordshire Terrierları, tehdit tamamen ortadan kaldırılana kadar durmak bilmiyor. Çok güçlü çene kaslarına sahip olması sayesinde, kendi cüssesinden çok daha büyük hayvanlarla bile mücadele edebiliyor.

Bakımı

Eğer yeteri kadar egzersiz yaptırırsanız, rahatlıkla ev içerisinde besleyebilirsiniz. Günlük olarak birkaç saatlik yürüyüşler köpeğiniz için yeterli olacaktır.

İç mekanlarda oldukça aktif hareket eden Amerikan Staffordshire Terrier ırkı, bahçeye ihtiyaç duymadan gayet mutlu yaşayabiliyor.

Bu ırk, kısa tüylü olması nedeniyle, soğuk iklimlerden ziyade sıcak ortamlarda beslenmeli.

Çocuklarla Arası

Erken yaşta sosyalleştirilmesi halinde, çocuklar ile sorunsuz olarak yaşayabilir. Ancak bekçi köpeği olmasından kaynaklanan içgüdüleri nedeniyle, belli bir yaştan sonra çocuklara üstünlük kurmaya çalışabilir. Çocuğunuza köpeğe nasıl davranması gerektiğini öğretmeniz halinde herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Etiketler: ,

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir