MENU
100'LERCE ÜRÜNDE EN UCUZ FİYATLARI HEMEN BUL >
Üye Ol | Giriş Yap
Amerikan Eskimo

Amerikan Eskimo

 • 8/10
  Çocuklarla Arası - 8/10
 • 9/10
  Eğitilebilirlik - 9/10
 • 7/10
  Egzersiz İhtiyacı - 7/10
 • 9/10
  Enerji Seviyesi - 9/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
 • 5/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 5/10
 • 5/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 5/10
 • 6/10
  Korumacılık - 6/10
 • 5/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 5/10
6.8/10

Tarihi

Amerikan Eskimo köpekleri, Spitz adı verilen, kuzeyli bir köpek familyasının üyelerinden. Tilkilere benzeyen kürk özellikleri ve kuyrukları ile, kuzeyli köpekler arasında en çok tanınanlardan olan Amerikan Eskimolar, hem güzel görüntüleri hem de sevecen karakterleri ile yıllar boyunca ilgi çekmeyi başardı.

Amerikan Eskimo köpeklerinin kökenlerinin tam olarak nereden geldiği bilinmiyor. Spitz türünden köpeklerin çoğunlukla Almanya kökenli olduğu düşünülünce, Amerikan Eskimo ırkının da Almanya’dan geldiği tahmin edilmekte.

Amerikan Eskimo köpekleri, 19. yüzyılda, ABD’de sirklerde gösteri köpeği olarak kullanılmaktaydı. Çok fazla numarayı kısa sürede öğrenebilmesi ve atletik vücudu sayesinde oldukça başarılı olan bu ırk, sirklerde kazandığı ün sayesinde kısa sürede popülerleşmeyi başardı.

Ağırlığı – Boyutları

Amerikan Eskimo köpeklerinin ağırlığı 18 kilograma, uzunluğu ise 48 santimetreye kadar çıkabiliyor.

Ortalama Yaşam Süresi

Bu ırkın ortalama yaşam süresi 14 yıl.

Karakteri

Görüntüsü ile kalpleri kazandığı kadar, karakteri ile de insanları etkileyen Amerikan Eskimo köpekleri, zeki, oyuncu ve yorucu egzersizleri çok seviyor. Bunlara ek olarak, kendinden beklenmeyecek şekilde korumacı olan Amerikan Eskimo köpekleri bekçi köpeği olarak da kullanılabiliyor.

Amerikan Eskimo köpeklerinin sevimli görüntülerinin altında adeta bir canavar yatıyor. Oldukça yüksek enerji seviyesine sahip olan bu köpekler, eğer düzgün şekilde egzersiz yapmazsa kolayca sıkılabiliyor ve ardından ev içerisindeki her şeye havlamaya başlıyor. Daha sonrasında ise evin içerisinde koşuşturarak, etraftaki nesneleri oyuncak haline getirmesi sonucu büyük bir kaos meydana geliyor.

Amerikan Eskimo köpekleri çok kolay öğrenebiliyor. Hem belli komut eğitimlerini hem de oyunları çok rahat kavrayabilen bu ırk, sahiplerine çok eğlenceli vakit geçirme imkanı sağlıyor.

Oldukça sosyal olmaları ve yalnız kalmaktan korkmaları nedeniyle Amerikan Eskimo köpeklerini asla tek başlarına bırakmamalısınız. Gün içerisinde uzun süre yalnız kalmaması çok önemli.

Bakımı

Her ortamda yaşayabiliyor olsa da, özellikle soğuk iklimlerde beslenmesi tavsiye ediliyor. Kar ile oynamaya bayılan bu ırk, aynı şekilde su ile de oynamayı çok seviyor.

Amerikan Eskimo köpeklerinin ev dışında beslenmesi tavsiye edilmemekte.

Çocuklarla Arası

Herkesle çok iyi geçinen Amerikan Eskimo köpekleri, aynı şekilde çocuklarla da gayet iyi anlaşabiliyor. Özellikle yüksek enerji seviyeleri sayesinde çocukların favori ırkları arasında.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.