MENU
Üye Ol | Giriş Yap
İran Kedisi

İran Kedisi

 • 3/10
  Çocuklarla Arası - 3/10
 • 4/10
  Zeka - 4/10
 • 5/10
  Hareketlilik - 5/10
 • 8/10
  Bakım İhtiyacı - 8/10
 • 5/10
  Oyunculuk - 5/10
 • 3/10
  Eğitilebilirlik - 3/10
4.7/10

Özet

En çok tanınan ırklardan biri olan İran Kedisi, köklü tarihi ve inanılmaz sevimliliklerinin yanısıra, pek çok türün de atası olma özelliğine sahip.

Tarihi

Bilinen en eski kedi ırklarından olan İran kedileri, tüm dünyada büyük bir üne sahip. Neredeyse her kedi ırkında bir parçası bulunan İran kedileri, Persian adıyla tüm dünyada tanınmakta. Adından da anlaşılabileceği gibi, kökenleri İran olan bu ırkın ortaya çıkışının 17 yüzyıl olduğu düşünülmekte. Tamamen doğal mutasyon sonucu ortaya çıkan bu güzel ırk, Avrupa’ya 1626 yılında ulaştı.

19. yüzyıla kadar çok popüler olan İran kedileri, bu popülerliği sayesinde farklı renklerde de görülebiliyor. Günümüzde neredeyse her renkten Persian kedisine rastlamak mümkün.

Boyutları – Ağırlığı

Ortalama boyutlara sahip İran kedileri 3 kilogramdan 6 kilograma kadar değişen ağırlığa sahip olabiliyor.

Yaşam Süresi

İran kedileri 10 ile 15 yıl arasında yaşayabiliyor.

Karakteri

İran kedileri sakin ve sessiz yapıları ile tanınan bir ırk. Sürekli kucakta olmaktan ve insanlar ile sıcak temasta kalmaktan çok hoşlanan bu ırk, gerekli ilgiyi gördüğü sürece sahiplerine çok sadık olabiliyor. Bir kere sahibine alıştıktan sonra, her adımında onu ilgiyle izleyen Persian ırkı, çok zeki olmasa da belli komutları öğrenebiliyor.

İran kedileri sessizlikten hoşlanan bir ırk. Gürültülü ortamları çok fazla tercih etmeyen bu ırk, eğer çok fazla gürültü varsa ortamı terk edecektir. Aynı şekilde fazla ilgiden de bunalabilen İran kedileri, istemediğiniz zaman sevmeniz halinde sizden kaçabilir.

Bu ırkı ev için uygun yapan özelliklerden biri, tırmanmak ve zıplamaktan çok hoşlanmamaları. Genellikle yerde olmayı tercih eden İran kedileri, yüksek noktalara atlamıyor veya perdelere tırmanmıyor. Ancak kedinizin ilgisini çekecek oyuncakları etrafta bulundurmanızda fayda var.

Bakımı

İran kedilerinin tüyleri çok sık ve yoğun olduğu için, özenli bir bakıma ihtiyaç duymakta. Persian kedilerinin tüyleri günlük olarak taranmalı. Temizlik ve sağlık açısından ayda bir kez banyo yaptırmanız öneriliyor.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

İran kedileri çocuklarla ve köpeklerle çok fazla anlaşamıyor. Özellikle köpeklerle yaşarken çok endişeli olan bu ırkla birlikte köpek beslemeniz tavsiye edilmemekte.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

İran Kedisi için 6 Yorum Var!

 1. Canan dedi ki:

  Bi arkadaşımda vardı, tüyleri ile yakından ilgilenmek gerekiyor. Biraz tüy sorunu var ev için ama inanılmaz muhteşem bir kedi!

 2. Leyla dedi ki:

  iran kedisi beslemek bir ayrıcalıktır 🙂 Dünyanın en uysal ve sempatik kedisi iddia ediyorum ki iran kedisi, scottish vs değildir 🙂 Sadece tüyleri ile düzenli ilgilenmek gerekiyor, bu kadar…

  • Seray dedi ki:

   Merhaba çok tüy döküyorlar mı? Döküyorsa sürekli mi dökülüyor cevaplarsanız sevinirim

   • miyhav.com dedi ki:

    Belirli zaman dilimlerinde her kedi tüy döker, mevsimine ve çiftleşme dönemine göre bu fazla olabiliyor fakat kedi bakımı kolaydır. Düzenli olarak fırçalarsanız çok problem olmaz.

   • misket dedi ki:

    hergün fırçalasanız da, hatta traş ettirseniz de çok tüy döküyor. Ancak çok hareketsiz ve diğer kedilere nazaran meraksız bir kedi olduğundan hep aynı yerlerde gezip, aynı yerlerde yatıyor. Mutfak tezgahından, masalardan uzak duruyor. bu nedenle gezdiği ve yattığı yerleri rulo ile temizlerseniz çok sıkıntı yaşamazsınız. O kadar güzel huyları var ki tüy bu kedinin neredeyse tek kusuru ve rahatsız etmiyor diyebilirim.

 3. Kiarash dedi ki:

  Im Iranian.
  come to Iran and take persian cat as a gift???

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir