MENU
Üye Ol | Giriş Yap

Kemirgen

Kemirgen

Evcil hayvan arkadaşınız olsun istiyorsanız ancak bir köpek ya da kedi için zamanınız, maddi durumunuz ya da gerekli alanınız yoksa, daha küçük bir arkadaş yani tavşan veya hamster gibi kemirgen dostlarımızı seçebilirsiniz. Bazen “cep hayvanları” olarak da adlandırılan bu kemirgen hayvanlar çok popüler evcil hayvanlardır. Hamster, tavşan, fare, gerbil ve ginepig evcil hayvan olarak beslenen en yaygın kemirgenlerdir.

Çocuklarımızın ilk evcil hayvan deneyimleri kemirgenler ise genelde korkulan bu hayvanları sevmek ve ileriki hayatlarında korkmamalarını sağlamak da çok faydalı olabilir. Kemirgen dostlarımızın hem bakımları kolaydır hem de çocuklarımıza sorumluluk duygusu kazandırabilirler.

Çoğu kemirgen, saman, kemirgen yemi, tahıl, tohum, sebze ve meyvelerin karışımını tüketirler.

Küçük olmalarına rağmen, hamster, gerbil, ginepig ve tavşan gibi kemirgen hayvanların da bakıma ihtiyacı vardır. Bu yüzden yeni bir aile üyesini kemirgen hayvanlardan seçmeye ve onları mutlu etmek için ihtiyaç duydukları her şeyi vermeye hazır olduğunuzdan emin olmanız gerekiyor.

Evcil Kemirgen Seçerken Nelere Dikkat Edelim?

Boyut: Ginepig cinsi kemirgenler yetişkin olduklarına fazlasıyla büyük olabilirler. Fakat fareler, hamsterlar ve gerbiller boyut olarak küçük kalırlar.

Kemirgen Sayısı: Hamsterlar ve fareler, arkadaşlarıyla birlikte aynı kafeste bakıldıklarında kavga etme eğiliminde olurlar. Bu yüzden ilk etapta sadece bir tane kemirgen evcil hayvan sahibi olmak daha iyi olabilir. Ayrıca bilinenin aksine gerbiller, ginepigler ve tavşanlar oldukça sosyal hayvanlardır. Aynı otramda arkadaşlarıyla güzel zaman geçirmek isterler. Evinizde mutlu olacak bir küçük hayvan bakmak istiyorsanız uzman kişilere danışarak kemirgen evcil hayvanlar hakkında gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Bakım ve Sağlık: Tüm evcil kemirgenlerin ailenizle birlikte yapabileceğiniz günlük bakıma ihtiyacı vardır. Her gün ele alınmalı veya onlarla oyunlar oynanmalıdır. Uzun tüylerinden dolayı düzenli olarak taranmaları ve temizlenmeleri gerekir.