MENU
100'LERCE ÜRÜNDE EN UCUZ FİYATLARI HEMEN BUL >
Üye Ol | Giriş Yap
Ginepig

Ginepig Kafesleri için Taban Malzemeleri

Gine domuzunun için mükemmel kafes tabanını mı arıyorsunuz? Ucuz olsun, gine domuzunuzun ve sizin sağlığınıza zarar vermesin, süper emici olsun, idrar kokusunu hapsetsin, en fazla haftada bir temizlensin, hafif olsun, alerjik olmasın, temizlenirken zorluk çıkarmasın, çevre dostu olsun istersiniz, değil mi? Bu mükemmel tabanı bulduğunuzda bize de haber verin, olur mu?

Ginepig kafesleri için taban malzemesi bulmak maalesef sandığınız kadar kolay değil. Her şeyden önce önceliklerinizi belirlemeli ve ona göre bir kafes tabanı seçimi yapmalısınız. Tabii ki öncelikleriniz arasında sizin ve ginepig’inizin sağlığı ön planda olmalı.

Ginepig Kafesleri İçin Tabanlar Neler?

Bir ginepig için özel olarak üretilen pek çok farklı taban malzemesi bulmanız mümkün. Bu malzemeler farklı materyallerden üretilmekle birlikte evcil hayvanınızın konforunu ve rahatını ön plana koyuyor. Bununla birlikte seçeceğiniz taban malzemesinin gine domuzunuzun doğal ortamını olabildiğince yansıtıyor olması da elzem.

Toz ağacı: Çam ya da sedir gibi karbonik asit sorunları yaratmayan bir ahşap olan toz ağacı, gine domuzları için ideal bir taban materyalini oluşturuyor. Kaliteli ve uzun ömürlü bir malzeme olan toz ağacı tabanlarını piyasada bulmak maalesef kolay değil; bu yüzden Türkiye’de bulamadığınız halde yurt dışındaki kaynakları araştırmanızı tavsiye ederiz.

Ağaç hamuru: Çoğu ticari kafes tabanı bu malzemeden üretiliyor. Veterinerlerin de sıklıkla önerdiği bu malzeme hem yumuşak hem de yüzde yüz organiktir, bu yüzden de gine domuzunuz için güvenli ve rahat bir seçim olacaktır. Bununla birlikte idrar kokularını üç kata kadar daha fazla absorbe etme özelliğine sahip olan ağaç hamuru tabanları emici özellikleri sayesinde temizlik işlemini kolaylaştırır. Ginepiglerin ayaklarını yormayan bir materyal olan ağaç hamuru sayesinde minik kemirgeniniz için doğal ve çevre dostu bir kafes yaratmanız mümkün.

Sedir: Her ne kadar piyasada sedir ginepig kafes tabanları satılıyor olsa da başta veterinerler olmak üzere neredeyse tüm uzmanlar, bu malzemenin kullanılmaması gerektiği konusunda hayvanseverleri uyarıyor. Özellikle gine domuzlarında alerjik ve zehirleyici bir etki yaratabilecek olan sedir ağacı, kemirgenler için tehlikeli bir madde olmaktan hala çıkamamış durumda.

Mısır koçanı: Yine pek tavsiye edilmeyen bir taban materyali olan mısır koçanları, sedir kadar tehlikeli ve riskli bir madde değil. Çok kolay küflenen ve emiciliği şüpheli olan mısır koçanları nispeten kalın ve katı oldukları için evcil hayvanınızın genital bölgesinde blokaj yaratma riskine sahip. Tüm bunlara ek olarak hayvanınızın kafeste bulunan mısır koçanını kemirerek yok etme ihtimali de bir hayli yüksek.

Çam: Halihazırda her yerde bulabileceğiniz traşlı çam ağacı parçaları, hem bütçe dostu hem de sağlıklı bir kafes tabanı alternatifi sunuyor. Fırında kurutulmuş çam yongası bulabileceğiniz gibi doğal yollarla havada kurutulmuş çam yongası ile de karşılaşmanız mümkün. Çam ağacı kafesin içerisine hoş bir aroma yaymasının yanı sıra aynı zamanda gine domuzlarının yüzyıllarca üzerinde yaşadığı ve yuva kurduğu ağaç olarak da bilinir. En popüler ginepig kafes malzemeleri arasında çoğunlukla çam ağacından elde edilmiş tabanları bulmanız mümkün.

Odun topakları: Tüm taban malzemeleri ile kıyaslandığında en uygun fiyata sahip olma özelliği ile ön plana çıkan odun topakları çam ağacından birkaç gün daha fazla dayanma özelliğine de sahip. Tabii odun topağı satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, aldığınız malzemenin yüzde yüz doğal olması ve içerisinde herhangi bir kimyasal katkı maddesi barındırmamasıdır. Unutmamak gerekir ki odun topakları ıslandıklarında talaşa döner, bu yüzden de temizlemesi bir nebze daha zor olabilir.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.