MENU
100'LERCE ÜRÜNDE EN UCUZ FİYATLARI HEMEN BUL >
Üye Ol | Giriş Yap
Hamsterlar Nasıl Eğitilir?

Hamster Nasıl Eğitilir?

Hamsterlar her yaştan insanlar için harika birer evcil hayvan. Hamster ile sahibinin arasında güçlü bir bağ oluşması da oldukça tatmin edici. Hamsterınızı eğitmek ve ona bir şeyler öğretmek aranızda bir bağ oluşturmak, arkadaşlık kurmak ve güven temelleri atmak için harika bir yöntem. Tabii bu sürecin sabır gerektirdiğini ve her hamsterın kendine has karakteristik özellikleri olduğunu unutmamak gerek. Bazıları diğerlerine göre daha yavaş tepki verebilir ve daha ağır öğrenebilir, ancak genç bir hamster ve bol bol sabır ile kesinlikle sonuç almanız mümkün.

Hamsterınızla Arkadaş Olun

Kulağa geldiği kadar çılgın bir şey değil aslında: Hamsterınızla arkadaş olmanın beraberinde getirdiği pek çok artı var. Eğer 4-6 haftalık bir hamster edinirseniz onunla arkadaşlık kurmanız çok daha kolay olacaktır. Yaşlıca hamsterların hali hazırda kötü alışkanlıkları olacaktır ve onlardan vazgeçmelerini sağlamak çok zordur. Öte yandan genç ve toy bir hamsterı adeta oyun hamuruyla oynarcasına şekillendirebilir ve eğitebilirsiniz.

Hamsterı Sesinizi Duymaya Alıştırın

Eğer aranızda bir güven ilişkisi oluşsun istiyorsanız hamsterınızı sesinize alıştırmanız gerek. Onunla konuşurken her daim sakin ve yumuşak bir ses tonu kullanın, hiçbir zaman bağırmayın ve etrafındayken yüksek sesle konuşmayın. Hamster sesinizi tanıyacak hale geldikten sonra etrafta olmanıza alışacak ve sesinizi duymaktan mutlu olacaktır.

Ödül Olarak Ayçiçeği Çekirdeği Kullanın

Hamsterların en sevdiği abur cubur çekirdektir, bu yüzden de onları ödül olarak kullanmak hamster eğitiminde güzel bir rol oynar. Aldığınız çekirdeklerin hayvan tüketimi için uygun olduğundan emin olun. Bunu garantiye almak için petshoplarda satılan hamster çekirdeklerinden temin edebilirsiniz; zira insanlar için üretilen ve süpermarketlerde satılan çekirdeklerde çoğu zaman hamsterınıza zarar verebilecek ek kimyasallar yer alıyor. Bununla birlikte çekirdeklerin yüksek yağ içerdiğini ve aşırı tüketiminin hayvanınızı şişmanlatabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Hamsterınızın sağlığı her şeyden önce önceliğiniz olmalı, bu yüzden ödül mamasını ölçülü olarak vermekte fayda var.

Hamsterınıza ödül maması vermenin amacı kendisinin sizi ödül, hediye gibi güzel şeylerle bağdaştırıyor olması. Hamsterınız belli başlı hareketler yaptıktan sonra bu ödülleri istiyor olacaktır, bu da eğitimine katkıda bulunur.

Hamsterınızı Kafesinden Çıkartmanın da Bir Yolu Yordamı Var

Hamsterı kafesten dışarı alırken bunu güvenle, çabuk ve çevik bir şekilde yapmanız lazım ki hayvana herhangi bir rahatsızlık oluşturmayın. Eğer hamsterınız kafesin etrafında koşturuyor ve elinizden kaçıyorsa kesinlikle onu köşelere sıkıştırmayın ya da onu korkutmaya çalışmayın. Hamsterın ele gelmesi uzunca bir süre alabilir, bu yüzden bu konuda sabırlı olun ve ona dokunduğunuzda nazik olun. Bununla birlikte ele gelmesini sağlamak için gün içerisinde sık sık bu denemeleri yapmanız gerekecektir. Zamanla hayvanınızın size ısınmaya ve güvenmeye başladığını anlayacaksınız, bu da onu eğitmeyi ve yönlendirmeyi daha kolay hale getirecektir.

Hamster ile Oynamak

Basit Numaralarla Başlayın

Her eğitimde olduğu gibi bu konuda da en basitten başlamanız gerekiyor. Hamstera öğretebileceğiniz en kolay numara emir üzerine ayakta durmalarını sağlamak. Bunu yapmak için bir yandan hamsterın kafasının üstünde bir ay çekirdeği tanesi tutarken diğer yandan kendinden emin ve sakin bir ses tonu ile “Kalk” demeniz gerekiyor. Hamsterınızın ilk seferde kalkmasını tabii ki beklemeyin; bunu defalarca tekrar etmeye hazır olun. Eninde sonunda işe yarayacağını göreceksiniz. Hamster emir üzerine kalkmadığı sürece kesinlikle çekirdeği vermeyin. Zamanla hamsterınız bunun bir oyun olduğunu anlayacak ve kalktığı için ödül aldığını kavrayacaktır.

Hayvana yerde yuvarlanmayı öğretmek için ise çekirdeği sırtına yerleştirmeniz gerekiyor. Bu numarayı eğitmek için bundan daha karmaşık bir yöntem yok, tek yapmanız gereken hamster yuvarlandığı takdirde ona çekirdek vermek.

Şaşırtıcı gelebilir ama hamsterlar düzenli tekrar ile birkaç kelimeye tepki vermeyi öğrenebilir. Onunla konuşurken her daim aynı tonda konuşmaya dikkat edin. Eğer hamster yapmasını istemediğiniz bir şey yapıyorsa sert bir “hayır” kullanın, ancak bunu sık yapmaktan kaçının. Bununla birlikte onu teşvik etmek için mutlu ve teşvik edici bir ses tonu ile onu takdir etmeyi de unutmayın.

Hamstera Zıplamayı Öğretebilirsiniz

Bu da öğretmesi oldukça kolay bir numara: Hamsterınızın ulaşamayacağı bir noktada ödül mamasını tutun ve zıplamasını bekleyin. Hamsterlar çok da uzak mesafelere zıplayamaz, o yüzden gerçekçi olun ve ödülü erişebileceği bir mesafede tutmaya çalışın.

Değişik Numaralar Keşfedin

Her gün aynı numaraları öğretmeniz ve yapmanız pek tavsiye edilmiyor. Hamsterların da tıpkı insanlar ve diğer evcil hayvanlar gibi bir sıkılma eşiği var, o yüzden günden güne aynı numaraları gösterirseniz onlar da sıkılmaya başlarlar. Hamsterın bir numarayı tamamen öğrenmediğini düşünüyorsanız bile o numaranın eğitimine ara vererek araya başka bir numara sıkıştırmanız mümkün. Bununla birlikte hamsterlar için egzersiz de önemli, bu yüzden bir yandan eğitimle ilgilenirken bir yandan rutin egzersizler yapmayı da unutmayın. Hamsterınızı günde 30 dakika kadar egzersiz topuna koymak birkaç numara öğrendikten sonra onun için eğlenceli ve rahatlatıcı bir aktivite olacaktır.

Hamster Nasıl Eğitilir

Hamsterınız için Başka Ödüller de Kullanabilirsiniz

Eğer hamstera sadece ve sadece çekirdek verirseniz bu bir süre sonra sıkıcı, hatta motivasyon düşürücü olabilir, bu yüzden zaman zaman ödül mamasını çeşitlendirmeniz gerekebilir. Hamsterlar çileği de çok sever, bu nedenle arada bir ödül olarak minik çilek dilimleri kullanabilirsiniz. Yine çilek kadar etkili olan ve hamsterların bayıla bayıla yediği bir diğer ödül maması da mısır gevreği. Unutmayın ki aşırı şeker tüketimi hamsterlar için çok zararlıdır ve diyabete yol açabilir, bu nedenle yine bu ödüllerde aşırı doza kaçmamakta fayda var.

Hamsterınızı Yormayın ve Eğitimi Abartmayın

Eğer hamsterınız artık eğitim ve yeni numaralar konusunda heyecanlanmıyorsa ve ödüller ilgisini çekmiyorsa onu zorlamayın ve bir sonraki gün tekrar deneyin. Onun sirk hayvanından çok bir evcil hayvan olduğunu unutmayın. Her şeyden önce eğlenmek ve hamsterınız ile keyifli vakit geçirmek önceliğiniz olsun.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.