MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Akbaş Köpek Cinsi

Akbaş

 • 5/10
  Çocuklarla Arası - 5/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
 • 6/10
  Egzersiz İhtiyacı - 6/10
 • 6/10
  Enerji Seviyesi - 6/10
 • 6/10
  Oyunculuk - 6/10
 • 4/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 4/10
 • 7/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 7/10
 • 9/10
  Korumacılık - 9/10
 • 4/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 4/10
5.9/10

Özet

Koku alma duyusu kadar duyma yetenekleri de gelişmiş olan Akbaş ırkı, oldukça başarılı bir koruma köpeği konumunda.

Tarihi

3000 yıl öncesine dayanan bir tarihe sahip olan Akbaş, Türkiye’nin batı bölgelerinde sıklıkla görülse de, oldukça nadir kabul edilen bir ırk. Çobanlar tarafından özellikle beyaz renge sahip olması için dikkatli bir şekilde üretilen bu ırk, kurt ve benzeri yabani hayvanlara karşı koruma amacıyla kullanılıdı.

Çok köklü bir tarihi olan bu ırk, sadece Türkiye’de değil, Avrupa’nın pek çok ülkesinde de tercih edilmekte. Özellikle dayanıklı olmaları sayesinde ilgi çeken bu köpekler, soğuk iklimlerde yaşayabilmeleri sayesinde çobanlar için çok iyi bir seçim niteliğinde.

Ağırlığı – Boyutları

Akbaş ırkı oldukça iri. Ağırlığı 60 kilograma ulaşabilen bu köpeklerin boyu ise 81 santimetreye kadar uzayabiliyor.

Ortalama Yaşam Süresi

Benzerlerine göre daha kısa bir yaşam süresine sahip olan Akbaş köpekleri, ortalama 10 yıllık bir yaşam süresine sahip.

Karakteri

Farklı bir karaktere sahip olan Akbaş ırkı, sahibinin onu tamamen tanımasını ve anlamasını istiyor. Vahşi bir hayvan gibi saldırganlığa sahip olabilirken, aynı zamanda çok uysal olan bu ırk, tehlike anında kurtlara veya ayılara karşı bile hiç çekinmeden harekete geçebiliyor.

İçgüdüsel olarak agresif bir yapıda olan Akbaş köpekleri, sahiplerine alışmak ve tanımak için sürekli birlikte vakit geçirmek isteyecektir. Köpeğinizi ne kadar yanınızda tutarsanız, size alışması da o kadar kolay olacak.

Yine farklı bir içgüdüye sahip olan Akbaş köpekleri, ilginç bir şekilde ebeveynlik duygusuna sahip. Bu ırkın çoğu zaman yeni doğmuş kuzuları yalayarak temizlediği görülmekte. Acil durumlarda herhangi bir yönlendirmeye gerek kalmadan harekete geçebilen yapısı sayesinde, Akbaş köpekleri bekçilik görevini layıkıyla yerine getiriyor.

Bakımı

Apartmanda beslenmesi tavsiye edilmeyen bu ırk, günlük olarak uzun yürüyüşlere ihtiyaç duymakta. Etrafı özgürce keşfetme ihtiyacı nedeniyle, uzun bir tasma tercih etmeniz tavsiye edilmekte.

Bahçede beslemeniz halinde, yükseğe zıplaması nedeniyle, köpeğinize uygun bir çit hazırlamaya dikkat etmelisiniz.

Çocuklarla Arası

Akbaş ırkı küçük çocuklar üzerinde üstünlük kurmaya çalıştığı için, 8 yaşına kadar ebeveyn gözetimi haricinde çocuklarla yalnız bırakılmamalı. Bu ırk ile çocukları tanıştırırken, mutlaka nasıl üstünlük kurulacağını göstermeniz gerekli.

Küçüklükten itibaren alıştırılması halinde, içgüdüsel olan ebeveynlik duygusu nedeniyle çocuklara karşı çok nazik ve korumacı olan Akbaş ırkı, uygun şartlar sağlandığı sürece tüm aile bireyleri ile iyi geçinebilir.

Etiketler: , ,

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Akbaş için 2 Yorum Var!

 1. goyathlay dedi ki:

  nerden biliyonuz 3000 yıldır geçmişi olduğunu?bazıları da 3000 yıldır bu türkiyede oldğunu söylüyor.kafadan atıp durmayın.bu köpek genetik olarak uzak doğu köpekleriyle genetik yakınlık göstermektedir ve kökeni anadolyua falan dayanmaz.Türklerin asyadan getirdiği köpekleri 3000 yıldır buralı yapmanız tuhaf.mal mal kafadan atarak konuşmayı bırakın.cahiller

 2. Dost dedi ki:

  Dünyanın en güzel köpekleri akbaşlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir