MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Amerikan Yerli Köpeği

Amerikan Yerli Köpeği

Tarihi

Kızılderililerin sürüleri korumak için kullandığı bilinen Amerikan Yerli Köpekleri, 1500’lü yılların ortasından itibaren tanınmaya başlandı. Güçlü yapıları ve her şeye uyum sağlayabilen zekaları sayesinde neredeyse her iş için kullanılan Amerikan Yerli Köpekleri, kızılderililer tarafından kızak çekmede, çocukları korumada, avda ve toplayıcılıkta, kısacası her alanda kullanıldı.

Amerika kıtasının keşfi ile birlikte, kaşifler tarafından da sıklıkla kullanılan Amerikan Yerli Köpekleri, kaşifler tarafından kıtanın keşfedilmesi için eğitildi. Patikaları bulabilen, kolayca suya ulaşabilen bu ırk, iz sürme konusundaki yetenekleri ile her dönemde ilgi odağı olmayı başardı.

1990’lı yıllardan itibaren ırk olarak koruma altına alınan bu köpekler, günümüzde de her türlü aktivitede kullanılıyor.

Ağırlığı – Boyutları

Bu ırkın erkekleri 21, dişileri 18 kilogram ağırlığa ulaşabiliyor. Boyları ise 54 cm civarında.

Ortalama Yaşam Süresi

Oldukça dayanıklı olan Amerikan Yerli Köpekleri, 14 ile 19 yıl arasında yaşayabiliyor.

Karakteri

Amerikan yerli köpekleri inanılmaz zeki bir ırk. Her türlü konuda eğitilebilen bu köpekler adeta insanların ne dediğini tam olarak anlıyor. Ailesine karşı oldukça sadık ve korumacı olan bu ırk, küçük yaşlardan itibaren diğer insanlar ile sosyalleştirilmezse utangaçlık eğilimine girebiliyor.

Sahiplerine karşı büyük bağlılık besleyen bu ırk, diğer hayvanlara karşı da hassas davranıyor. Zarar vermeden diğer köpeklere ve hatta kedilere bile üstünlük kurabiliyor.

Sürü lideri eğilimi olması nedeniyle, aile ile birlikte yaşarken Amerikan Yerli Köpeklerine mutlaka üstünlük kurmanız gerekli. Böylece aranızdaki ilişki çok daha sağlıklı olacaktır.

Bakımı

Amerikan Yerli Köpeklerinin evde beslenmesi tavsiye edilmiyor. Etrafta koşabileceği ve rahat hareket edebileceği büyük bir alana ihtiyaç duyuyor.

Kafeste veya kapalı ortamlarda tutulması halinde cezalandırıldığını düşünen Amerikan Yerli Köpekleri yoğun şekilde egzersize ihtiyaç duyuyor.

Çocuklarla Arası

Tarih boyunca çocuklarla bir arada olmaya alışkın olan Amerikan Yerli Köpekleri sorunsuz bir şekilde çocuklarla bir arada bırakılabilir. Kendine zarar verilmediği sürece agresiflik göstermeyen bu ırk, çocuklara zarar vermek yerine onlardan uzaklaşmayı tercih ediyor.

Etiketler:

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir