MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Ainu Cinsi Köpek

Ainu

 • 6/10
  Çocuklarla Arası - 6/10
 • 7/10
  Oyunculuk - 7/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
 • 9/10
  Egzersiz İhtiyacı - 9/10
 • 9/10
  Enerji Seviyesi - 9/10
 • 8/10
  Korumacılık - 8/10
 • 2/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 2/10
 • 2/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 2/10
 • 5/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 5/10
6/10

Özet

Apartmanda beslenmesi tavsiye edilmeyen Ainu ırkı, güçlü ve hızlı bir bedene sahip.

Tarihi

Japonya kökenli bir ırk olan Ainu, Japonya dışında da oldukça nadir görülüyor. İsmini, Japonya’da yaşayan Ainu kabilesinden alan bu ırkın ilk olarak nerede ortaya çıktığı bilinmiyor. 3000 yıl öncesine dayanan bir tarihe sahip olan Ainu ırkı, Hokkaido adasında yaygın olarak görülmekte.

Ainu köpekleri, yıllar boyunda bekçilik ve koruma amacıyla kullanıldı. Sürekli tetikte olmaları ve atletik yapıları nedeniyle ideal bekçi köpeği konumunda olan Ainu ırkı bu özellikleri nedeniyle tercih ediliyor.

Ainu köpeklerinin yapısı yıllar boyunca evrimleşerek değişmiş olsa da, hala bu özelliklerini koruduğu görülüyor. Japonya’nın en eski köpek ırklarından biri olması nedeniyle özel bir yeri olan bu ırk, Japonyada oldukça sevilmekte.

Ağırlığı – Boyutları

Ainu köpeklerinin boyutları 46 – 56 cm arasında değişkenlik gösteriyor. Ağırlıkları ise ortalama olarak 20 ile 30 kilogram arasında.

Ortalama Yaşam Süresi

Bu ırk ortalama 11 ile 13 yıl arasında yaşamakta.

Karakteri

Karakter olarak çok etkileyici bir yapıda olan Ainu köpekleri korkusuz ve bir o kadar da atletik. Her konuda büyük bir merak duygusuyla hareket eden bu ırk, sahiplerine karşı çok büyük bir koruyucu içgüdü besliyor. Her türlü tehlikeye karşı, hiç düşünmeden savunmaya geçebilen Ainu ırkı köpekler, güçlü bedenleri sayesinde farklı kulvarlarda da kullanılmış.

Ainu ırkı, geçmişinde ayılar ile dövüşecek kadar saldırgan bir ırk olsa da, günümüzde bu saldırganlıklarını kaybederek, ev içinde beslemeye çok uygun bir hale geldi. Tamamen sevgi dolu bir yapısı olan bu ırk, sahibinin kontrolü altında mutlu bir şekilde yaşayabiliyor.

Bakımı

Ainu ırkı atletik bir yapıya sahip olduğu için düzenli olarak günlük yürüyüşlere çıkarılmalı. Yürüyüşleri uzun tutmanızda fayda var. Mümkün olduğu kadar egzersiz yapması sağlığı için iyi olacaktır.  Aktif olması nedeniyle apartmanlarda veya yeteri kadar oyun alanı olmayan binalarda beslenmesi tavsiye edilmiyor.

Ainu köpekleri kalın kürkleri sayesinde bahçede sağlıklı bir şekilde yaşayabiliyor.

Çocuklarla Arası

Küçüklükten itibaren çocuklarla birlikte yaşaması halinde, çocuklarla iyi ilişkiler kurabiliyor. Eğer sonradan tanıştırıldıysa, çocuklara üstünlük kurmaya çalışabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için, çocuğunuzun liderlik göstererek köpeğin saygısını kazanması gerekmekte.

Etiketler: ,

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir