MENU
Üye Ol | Giriş Yap

Basenji

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 6/10
  Eğitilebilirlik - 6/10
 • 7/10
  Egzersiz İhtiyacı - 7/10
 • 7/10
  Enerji Seviyesi - 7/10
 • 6/10
  Oyunculuk - 6/10
 • 4/10
  Diğer Köpeklerle Arası - 4/10
 • 1/10
  Diğer Hayvanlarla Arası - 1/10
 • 6/10
  Korumacılık - 6/10
 • 7/10
  Ortalama Yaşam Süresi - 7/10
5.7/10

Özet

Afrika’dan tüm dünyaya yayılmış olan Basenji köpekleri hem zeki, hem de oldukça iyi iz sürüyor.

Tarihi

Dünyanın en eski köpek ırklarından olan Basenji, yine aynı şekilde tüm dünyada ilk kez evcilleştirilmiş ırklar arasında gösteriliyor. Fazlasıyla sessiz ve sakin bir ırk olmaları, özellikle avcılar tarafından tercih edilmelerine neden oluyor.

Kurtlar ile akrabalığı olduğu düşünülen Basenji köpekleri, bir konuda sahibine haber vermek istediğinde yalnızca bir kez havlaması ve sonrasında susması ile ünlü.

Kökenleri Kongo’dan gelen Basenji ırkı, ilk çağlardan beri Afrika’da pek çok kabilede avcılık amacıyla kullanılıyor. Sadece avcılık değil, aynı zamanda tarlalarda ve ambarlarda haşere ile mücadele için kullanılan Basenji, aynı zamanda çok iyi bir ev köpeği olmayı başarıyor.

Ağırlığı – Boyutları

Ağırlığı ortalama 10 kilogram olan bu ırk, 43 santimetre boya ulaşabiliyor.

Ortalama Yaşam Süresi

Basenji köpeklerinin ortalama yaşam süresi 12 ile 14 yıl arasında değişmekte.

Karakteri

Basenji, av köpeği olması nedeniyle oldukça özgür bir yapıya sahip. Buna paralel olarak gelişen zekaları, direk olarak farklı bir karakter edinmelerini sağlıyor. Gözlem yeteneği çok kuvvetli olan Basenji, hareket halinde nesneleri çok iyi takip edebiliyor. Kuş, tavşan veya kedi, her türlü hareket halindeki hayvanı kolayca takip edebiliyor ve izini sürebiliyor.

Farklı bir karaktere sahip olan Basenji köpekleri, komutlara tek seferde uymamak gibi ilginç bir özelliğe sahip. Bir komut verdiğinizde, bu komutu gerçekten yerine getirip getirmek istemediğini düşünerek, buna göre hareket ediyor. Bu nedenle bu ırka biraz başına buyruk demek doğru olacaktır.

Eğitimleri sırasında oldukça dikkatli olunması gereken bu ırk, sert eğitimlere karşı daha inatçı hale gelebiliyor. Eğer eğitim sırasında küstürürseniz, daha sonra asla komutlarınızı dinlememe ihtimali mevcut.

Bakımı

Av köpeği olması nedeniyle günlük olarak kesinlikle egzersiz yaptırılması gerekiyor. Buna ek olarak, bahçede beslemeniz halinde, bahçenizi korunaklı hale getirdiğinize emin olmalısınız.

Çok çevik bir ırk olan Basenjiler, yüksek çitlerden bile atlama yeteneğine sahip.

Çocuklarla Arası

Bu ırk çocuklarla oldukça iyi geçinebiliyor. Özellikle birlikte büyüdüğü çocuklara karşı özel bir bağ geliştiriyor.

Etiketler:

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir