MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Scottish Fold

Scottish Fold

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 6/10
  Zeka - 6/10
 • 6/10
  Hareketlilik - 6/10
 • 6/10
  Bakım İhtiyacı - 6/10
 • 6/10
  Oyunculuk - 6/10
 • 5/10
  Eğitilebilirlik - 5/10
6/10

Özet

Bükük kulakları ile tanınan Scottish Fold ırkı, dünya çapında en çok tanınan ırklardan biri.

Tarihi

İlk kez İskoçya’da ortaya çıkan Scottish Fold kedileri, doğal genetik mutasyon sonucunda dünyaya geldi. Kulaklarının şekli ve sevimli görüntüleri nedeniyle ilgi çeken bu ırk, üreticilerin takibi altına girince, çok kısa süre içerisinde yayılmayı başardı.

1961 yılından itibaren çok daha hızlı bir şekilde üretilmeye başlandı. Kulak yapısının genetik olarak aktarılması ile birlikte, Scottish Fold kedilerinin karakteristik özellikleri yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. İlk başta kısa tüylü olarak dünyaya gelen bu tür, ilerleyen zamanlarda uzun bir kürk karakterine kavuştu.

Scottish Fold kedilerinin ABD’ye ilk kez gittiği tarih 1971. Bu yıldan sonra uluslararası kuruluşlar tarafından inceleme altına alınan bu kediler, kulaklarının bükük olmasının sağırlık yaratabileceği düşünüldüğü için tartışmalı bir tanınma statüsüne sahip.

Ağırlığı – Boyutları

Scottish Fold kedileri farklı boyutlara sahip olabiliyor ancak çok fazla büyüdükleri söylenemez.

Yaşam Süresi

Scottish Fold kedileri, ortalama 11 ile 14 yıl arasında yaşayabilmekte.

Karakteri

Scottish Fold kedilerinin kulakları dışındaki en dikkat çekici özelliği, garip pozisyonlarda oturmayı çok sevmeleri. Sırt üstü, iki ayak üstünde veya buna benzer ilginç şekillerde oturmayı seven Scottish Fold kedilerinin bu davranışlarının sebepleri tam olarak bilinmese de, bazı araştırmacılar bunun sağlık sorunlarından kaynaklandığını düşünmekte.

Scottish Fold ırkı, zeki ve ortalama düzeyde enerji seviyesine sahip. Atletik bir vücuda sahip olan bu kediler, her kedi gibi sahipleriyle oyun oynamaktan çok hoşlanıyor. Kendi başlarına vakit geçirmekten ziyade, insanların dahil olduğu oyunlar Scottish Fold kedilerine çok daha fazla keyif vermekte. Bu ırk kucakta taşınmaktan ve ilgi görmekten de çok hoşlanıyor.

Bakımı

Ölü tüylerin alınması ve deri yağlarının dengeli dağılması için Scottish Fold kedilerini haftada ortalama 2 defa taramanız gerekmekte. Uzun tüylere sahip kediler daha fazla taranmaya ihtiyaç duyabilir. Yine haftada 2 defa göz temizliği yapmanız önemli olan diğer bir konu. Bunun dışında kedinize banyo yaptırmanız önerilmiyor. Ayrıca kıkırdaklarının hassas olmasından dolayı bu kediler kilolu olmamalı, bu gibi durumlarda ise kesinlikle diyet uygulanmalıdır. Haftada 1 gün ıslak mama vermenizi öneririz. Dilerseniz ıslak mamayı bir miktar kuru mama ile karıştırıp verebilirsiniz.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Scottish Fold kedileri, hem köpeklerle hem de çocuklarla gayet iyi anlaşabiliyor. Ev içerisinde diğer hayvanlarla da sorunsuz yaşayabilir.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Scottish Fold için 1 Yorum Var!

 1. Ali dedi ki:

  Scottishler mükemmel hayvanlar, karakterini baz alırsanız bir ev için ideal! Herkese tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir