MENU
Üye Ol | Giriş Yap

Köpek Bakımı & Hijyen

Köpek Bakımı & Hijyen

Köpeğinizin bakımı yiyecek ve su vermek, sabahları dışarı çıkartmaktan çok daha fazlasıdır.  Tıpkı bizler gibi genel hijyen kuralları köpeklerimiz için de geçerlidir. Bir köpeğin hijyenine en az kendimizinki kadar önem vermeliyiz. Bu sayede daha mutlu ve sağlıklı oluyorlar.

Köpeklerimizin diş, kulak ve göz bakımını düzenli olarak gerçekleştirmemiz gerekir. Düzenli yaptığımız bakım köpeğimiz yaşlanırken daha sağlıklı olmasını sağlar.

Köpeğinizin Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Diş sağlığınıza dikkat etmediğinizde yaşadığınız ağrıları hatırlayın! Köpeğimizin dişlerini de temizlemediğimiz zaman dişlerde oluşacak enfeksiyon ve çürümelerin yolunu açmış oluyoruz. Diş temizliği yapıldığında zamanla oluşmuş olan plak, tartar ve çürümeleri fark ede

Evcil hayvan sahipleri köpeklerini sürekli yıkamaları gerektiğini düşünüyor ama asında köpekler için önerilen süre 3 ayda bir yıkanmaları. Yine de köpeğinizin tüyler uzun ve sık kirleniyorsa daha sık yıkamanız gerekebilir. Sık yıkanan köpeklerin ciltleri tahriş olabilir, cildi pul pul görünebilir ve parlak güzel tüylerinde matlaşmalar olabilir.

Köpeğinizin Tüylerini Nasıl Tararsınız?

Köpeklerimizin cilt sağlığı için yapılabilecek en iyi bakım şekli tüylerini belirli aralıklarla taramaktır. Düzenli taranan tüyler sağlıklı büyür ve seyrekleşmez. Düzenli tarama yaptığımız zaman köpeğimizin tüylerinde barınan bakterilerden arınır ve enfeksiyon oluşumunu fark etmemizi sağlar.

Köpeğinizde kene,  pire ya da cilt parazitleri fark ederseniz en kısa sürede veterinerinize gitmelisiniz çünkü bu tip durumlar özel tedavi gerektirebilir.

Köpeklerde Göz ve Kulak Temizliği

Köpeklerimizin göz ve kulak temizliği sanıldığından daha önemlidir. Kulak ve göz içerisinden oluşan enfeksiyon, koku ya da tahrişe sebebiyet veren kirlerden kurtulmalarını sağlamak için düzenli bir şekilde kontrol edilmesi gerekir. Köpeğimizin kulak ve göz bakımını yaklaşık 2 haftada bir yapabilirsek oluşacak enfeksiyonların önüne kısa sürede geçmiş oluruz.

Hareketli dostlarımız çimen ve toprak alanlarda yuvarlanmayı sevdikleri için kafalarında ya da kulaklarında tahrişe sebep olabilirler. Oluşacak çizikler fark edilmezse bir süre sonra iltihaplanmaya sebep olur ki bu da bir süre sonra kalıcı hasara yol açabilir.

Göz hijyeni köpekler için çok önemlidir. Köpeğinizi kimyasallar ya da içeriğinden emin olmadığınız şampuanlar ile yıkıyorsanız göz enfeksiyonlarına sebep olabilirsiniz. Köpeklerde en yaygın göz problemi konjoktivittir. Fark edildiği an veterinere gidilmesi gerekir. Köpeğinizin gözlerinde kızarıklık, sürekli yaşarma ve şişme gibi semptomları gördüğünüzde tedavi için uzmanlarla görüşmelisiniz. Bazı köpeklerin göz yuvaları daha dıştadır. Bu da daha çok nemlenmesi gerektiği anlamına gelir. Veterinerinizin verdiği bir göz damlası ile bu sorun çözülebilir.